Malta Vizesi

Malta Vizesi: Malta Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Malta Adası Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatler için, seyahat amacına uygun turistik, ticari, aile veya arkadaş ziyareti, aile birleşimi, erasmus, işçi, resmi ziyaret, tedavi, kültürel ve sportif amaçlı, eğitim ve şoför gibi türlerde Malta vizesi sahibi olunması gerekmektedir.

Malta Adası Cumhuriyeti’ne alınacak vizeler uzun ve kısa dönemli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Malta Adası’na yapılacak ziyaretler için vize başvuru işlemleri, Malta Adası’na gitmeden 6 ay önce gerekli evrak ve şartları sağlayarak Malta Konsoloslukları ve Malta Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır.

Malta Vize İstiyor mu?

Malta vize istemektedir. Malta Adası Cumhuriyeti seyahatlerinde, Malta hükümeti umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Diplomatik (siyah), hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Malta Adası’na girişlerde vize bulundurmak zorunda değillerdir.

Malta Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Yeşil (hususi) pasaport, Türkiye Cumhuriyeti çalışan ya da çalışmış memurlara ve belirli koşullara sahip birinci derece yakınlarına 5 yıllık süre ile verilen pasaport çeşididir.

Malta hükümet, yeşil (hususi) pasaport sahibi vatandaşlardan, Malta Adası ziyaretlerinde vize talep etmemektedir. Yeşil (hususi) pasaport sahipleri, 180 günlük sürede maksimum 90 günlük sınır ile Malta Adası’nda vize sahibi olmadan bulunabilmektedir.

Malta Vize Türleri Nelerdir?

Malta vizeleri 2 başlık altında toplanabilmektedir.

 • Kısa süreli Malta vizeleri (Malta C tipi vize)
 • Uzun süreli Malta vizeleri (Malta D tipi vize)

Malta Cumhuriyeti Kısa Dönemli (C Tipi) Vize Türleri Nelerdir?

Malta Adası Cumhuriyeti’ne ait C tipi vizeler Schengen vizesi türünde bulunmaktadır.

Malta Adası kısa dönemli (C tipi) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Malta Cumhuriyeti Avrupa Birliği ve AEA alanı vatandaşı evlilik vizesi: Malta Cumhuriyeti Avrupa Birliği ve AEA bölgesi vatandaşı evlilik vizesi, Avrupa Birliği ve AEA bölgesi ülkelerin vatandaşları ile evlilik durumu olan kişilerin, Malta Cumhuriyeti’nde bulunmak için başvurması gereken vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti aile ve arkadaş ziyaret vizesi: Malta Cumhuriyeti’nde bulunan aile, arkadaş ya da aile yakınlarını ziyaret etmek için başvurulması gereken vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi: Malta Cumhuriyeti kültürel ziyaret, spor ve konferans etkinlikleri vizesi, Malta Cumhuriyeti’nde düzenlenen spor müsabakaları, etkinlikleri ve ilgili konferanslara katılmak için başvurulması gereken vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti transit vize: Malta Cumhuriyeti transit vize, Schengen bölgesi dışında kalan bir ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşların, Malta Adası havalimanını kullanarak aktarma yapmalarına olanak tanıyan vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti şoför vizesi: Malta Cumhuriyeti şoför vizesi, Malta Adası’nda 90 günden kısa bir süre için şoförlük yapacak kişiler tarafından alınan bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti sağlık vizesi: Malta Cumhuriyeti sağlık vizesi, Malta Adası’nı tedavi ya da tıbbi işlemler amacıyla ziyaret eden kişiler tarafından başvurulan bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti resmi ziyaret vizesi: Malta Cumhuriyeti resmi ziyaret vizesi, vatandaşı olduğu başka bir ülke tarafından Malta Adası’na resmi bir görevi yürütmek ya da denetlemek amacıyla gönderilen kişilerin başvurduğu bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti ticari vizesi: Malta Cumhuriyeti ticaret vizesi, Malta Adası’nı ticari faaliyetlerde bulunmak ve girişimcilik gibi işlemler için başvurulması gereken vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti kısa süreli eğitim vizesi: Malta Cumhuriyeti kısa süreli eğitim vizesi, Malta Adası’nda kısa dönemli eğitim alacak öğrenciler tarafından başvurulan bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti turist vizesi: Malta Cumhuriyeti turist vizesi, Malta Adası’na turistik amaçla seyahat edecek kişiler tarafından başvurulan bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti dil okulu vizesi: Malta Cumhuriyeti dil okulu vizesi, Malta Adası’nda yer alan dil okullarında kısa süreli eğitimlere başvurmak isteyen öğrenciler tarafından alınması gereken bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti erasmus staj vizesi: Malta Cumhuriyeti’nde yer alan üniversitelerin değişim programları ile Malta’da 90 günü aşmayan staj imkanlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken bir vize çeşididir.

Malta Turist Vizesi

Malta turistik vize, Malta Adası’nın 180 gün içerisinde, en fazla 90 gün süre ile turistik amaçlı ziyaret edilmesine olanak veren vize türüdür. Malta Cumhuriyeti turistik vize kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür.

Malta turistik vize başvuruları, Malta Başkonsolosluğu aracılığıyla, uçak ve kalacak yer rezervasyonları, veya seyahat planı kanıtı ve son üç aya ait banka ekstresi gibi ek belgeler ile yapılmaktadır. Malta hükümeti tarafından Malta turistik vize başvuruları onaylanan kişiler, Malta’da bulunan tur ve turistik faaliyetlere katılım sağlayabilmektedirler. Malta için alınan turistik vize, diğer Schengen ülkelerinde de kullanılabilmektedir.

Malta Kısa Süreli Eğitim Vizesi

Malta kısa süreli eğitim vizesi, Malta’da 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük bir eğitim alacak öğrenciler tarafından başvurulan kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür.

Malta’da eğitim vizesi başvuruları, Malta Adası Başkonsolosluğu aracılığıyla, pasaport, nüfus cüzdanı, biyometrik fotoğraf, eğitimi belgeleyen (kurs ya da okula ait) evrak gibi gerekli belgeler ile sağlanmaktadır. Başvuruları onaylanan öğrenciler, Malta eğitim vizesi ile dil eğitimi başta olmak üzere, Malta’da eğitim alma hakkı kazanmaktadır. Malta’da eğitim görecek öğrenciler, Malta’nın Avrupa Birliği avantajları ve Schengen avantajlarından yararlanma fırsatı elde etmektedir.

Malta Dil Kursu Vizesi

Malta Adası’nda yer alan dil kursları başta İngilizce olmak üzere, Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi dilleri öğrenmek isteyen öğrencilere dil kursu imkanları sunmaktadır. Malta Adası’nda dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreyle dil eğitimi alınmasını sağlayan Malta dil okulu vizesine başvuru sağlaması gerekmektedir.

Malta Adası dil okulu vizesi almak isteyen kişilerin, Malta Adası Başkonsolosluğu’na eğitim görülecek kuruma ait belgeler, pasaport ve nüfus cüzdanı gibi evraklar ile başvurulması gerekmektedir. Malta Adası hükümeti tarafından kısa süreli Malta dil okulu vizesi onaylanan öğrenciler, Malta’da dil eğitimi almaya hak kazanmaktadır.

Malta Resmi Ziyaret Vizesi

Malta resmi ziyaret vizesi, Malta Adası’na vatandaşı olduğu ülke tarafından siyasi ve resmi devlet işlerini yürütmek ya da denetlemek adına gönderilen kişilerin alması gereken kısa süreli (C tipi) bir vize çeşididir.

Malta Adası resmi ziyaret vizesi sahipleri 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Malta’da resmi işlemlerini tamamlayabilmek için konaklayabilmektedirler. Malta Adası resmi ziyaret vizesine, Malta’dan alınan resmi davet mektubu, banka hesap cüzdanı fotokopisi ve muvafakatname ile birlikte başvurulmalıdır. Başvuru yapacak kişilerin resmi görevini belirtmesi ve 18 yaşını doldurmuş olması şartı aranmaktadır. Malta resmi ziyaret vizesi başvurusu yapacak kişilerin, Malta’da resmi işlemler yürüteceği kurum ve kuruluşa ait imzalı ve kaşeli bir davet mektubu olması vize başvurusunda öncelikli şarttır.

Malta Sağlık Vizesi

Malta sağlık vizesi, Malta Adası’nı tıbbi işlemler ve tedavi amacıyla 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreyle Malta’da kalma imkanı sağlayan kısa süreli (C tipi) bir vize çeşididir.

Malta Adası sağlık vizesi başvurularında, tedavi ya da tıbbi işlem uygulanacak kuruma ödeme yapıldığına ve işlemlerin başladığına dair evrak, konaklanacak yer ile ilgili bilgiler talep edilmektedir.

Malta Ticari Vize

Malta ticari vize, Malta’da ticari faaliyet ve yatırım yapma imkanı sağlayan vize türüdür. Malta ticari vize sahipleri, Malta’da gerçekleşen ticari eğitim, konferans ve toplantı gibi etkinliklerde yer alabilmektedirler.

Malta’da ticari etkinlik gerçekleştiren kişiler, ücret almayacakları takdirde Malta ticari vize sahibi olabilmektedir. Malta’da ücret karşılığı çalışacak kişilere ait Malta ticari vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ücret alacak işçilerin, Malta çalışma izni almaları gerekmektedir.

Malta ticari vize başvurusunda bulunmak için; seyahat eden kişiye ve seyahate ilişkin bilgilerin yazılı olduğu davet mektubunun Malta Başkonsolosluğu’na başvuru sırasında sunulması gerekmektedir. Malta ticari vize başvuru sahibi Malta’da bulunduğu süre boyunca herhangi bir ticari eğitim, fuar ya da konferansa katılım sağlaması durumunda, katılım sağlanacak etkinliklere ait giriş belgeleri de başvuru aşamasında teslim edilmektedir. Kısa süreli bir Malta ticari vize, diğer Schengen ülkelerinde de kullanılabilmektedir ve 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün süre ile Malta’da ticari amaçla konaklamaya imkan vermektedir.

Malta Transit Vize

Malta transit vize, asıl seyahat edilen ülkeye gidiş yolunda Malta’da bulunan havalimanından aktarma yapılması sırasında Malta’da bulunulmasına imkan tanıyan bir kısa süreli (C tipi) vize çeşididir. Malta transit vize sahipleri, Malta havaalanında bulunan transit alanın dışına çıkamamaktadır.

Malta’da aktarma yapacak kişilerin, uçuş rotasyonu sırasında aktarma yaşayacaklarını kanıtlayan belge ile en az 30 gün önce Malta transit vize başvurularını tamamlamaları beklenmektedir. Malta’dan aktarma yapacak; resmi pasaport sahiplerinin, Schengen ülkesinde oturma izni sahibi kişilerin, Chicago uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’nde taraf bir ülkenin vatandaşı olan bir uçuş ekibi üyesinin, Avrupa Birliği, AEA veya İsviçre vatandaşı olan kişilerin Malta transit vize almaları gerekmemektedir.

Malta Şoför Vizesi

Malta şoför vizesi, Malta Adası’na ya da diğer Schengen ülkelerine tır ya da kamyon gibi araçlar ile kargo, yük ya da yolcu taşımak için başvuru yapılan kısa süreli (C tipi bir vize türüdür.

Malta şoför vizesine başvuracak şoförlerin, çalışılan şirketten alınan garanti belgesi, çalışılan şirket UND (Karayolu Taşımacılığı Birliği) üyesi ise çalışılan şirkete ek olarak UND’den de alınan garanti belgesi, şirketin sürücülerine ait liste, SGK (sosyal güvenlik kurumu) kayıt belgesinin, SGK hizmet dökümü, sürücü için geçmişte bulunan SGK ödeme listesi, şirketin Ticaret Odası üyesi olduğuna dair ispatlayıcı belge, C2 sertifikası (ihracat izni), şoförün ulusal ve uluslararası sürücü ehliyetinin ve Avrupa Birliği’nde bir şirketten davet veya iş ortaklığı mektubu gibi belgeleri teslim etmesi gerekmektedir.

Malta Spor ve Kültürel Amaçlı Vizeleri

Malta kültürel sportif etkinlik vizesi, Malta’da spor müsabakalarında ve spor etkinliklerinde yer almak ya da Malta’ya kültürel bir ziyarette bulunmak için alınan bir vize türüdür.

Malta kültürel sportif etkinlik vizesi başvurusunda bulunmak için; spor etkinliklerine katılacak kişilerin; etkinliğin düzenlendiği tarih ve yerin de bulunduğu, spor etkinliğine davet edilen kişinin bilgilerinin yer aldığı davet mektubu, kültürel ziyaret sağlayacak kişilerin; kültür etkinliği organizasyon sahibi ile yaptığı sözleşme ya da davet mektubunu, spor müsabakaları ve spor etkinliklerinde yer almak için spor kulübü veya etkinlik sahibi federasyondan alınan sertifikaların ek belge olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Kısa süreli bir vize türü olan Malta kültür vizesi başvuruları onaylanan vatandaşlar, Malta Adası’na 180 günlük bir sürede maksimum 90 gün süreyle seyahat edebilmektedirler. Malta kültürel sportif etkinlik vizesi diğer Schengen ülkeleri tarafından da kabul edilmektedir.

Malta Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi

Malta için aile, arkadaş ziyaret vizesi, Malta’da bulunan aile ve arkadaşlarını 180 gün içerisinde azami 90 gün süreyle ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurduğu kısa süreli (C tipi) bir vize çeşididir.

Malta Başkonsolosluğu’na yapılacak başvurularda, Malta ziyaret vizesi başvuru sahiplerinden Malta’da bulunan aile veya arkadaş tarafından gönderilen davet mektubu ile başvuru yapması beklenmektedir. Davet mektubu, Malta ziyaret vizesi başvuru sahibine ve göndericiye ait adres, telefon numarası gibi kişisel bilgiler, Malta’ya ziyaret edecek kişinin ihtiyaçlarının karşılanacağına dair bilgiler ve davet edene ait pasaport, vize ya da nüfus cüzdanı örneği gibi evraklar içeren resmi dilli bir mektuptur. Malta Adası ziyaret vizesi başvuru sahiplerinin, ziyaret edeceği kişiler akraba ya da aile üyesi ise aralarında bulunan akrabalık ilişkisinin ispatlanması gerekmektedir.

Malta Erasmus Staj Vizesi

Malta erasmus staj vizesi, erasmus öğrenci değişim programı ile Malta Adası’nda kısa süreli (90 günden az) staj görmek isteyen öğrenciler tarafından başvurulan bir vize çeşididir.

Malta Erasmus staj vizesi başvurusunda bulunacak öğrencilerden, Malta’da erasmus stajı yapılacak üniversite tarafından gönderilen staj kabul mektubu, başvuru sahibinin Erasmus Staj Hareketliliği Programına katıldığı Türk Üniversitesinden alınan onay ve hibe belgesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından tasdikli öğrenci belgesi gibi evrakları sunmaları beklenmektedir. Malta Erasmus staj vizesi başvuru sahiplerinden, aldığı özel ya da üniversite bursuna ait hesap dökümlerini de teslim etmeleri beklenmektedir. Malta’da erasmus stajı yapacak öğrencilerin, Malta’da staj süresince çalışacakları yere ait belgeler ve kazanılacak tutarı Malta Hükümetine bildirmesi gerekmektedir.

Malta Halk Cumhuriyeti Ulusal Vize Türleri Nelerdir?

Malta Halk Cumhuriyeti’ne yapılacak uzun (90 günden fazla) süreli yapılacak ziyaretler için alınan uzun dönemli (D tipi) vizelere Malta Ulusal Vizesi denmektedir.

Malta Halk Cumhuriyeti Ulusal Vize türlerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Malta Cumhuriyeti gönüllü hizmet vizesi: Malta adasında bireysel ya da bir kuruluş eşliğinde uzun süreli gönüllü hizmetler sürdürmek isteyen kişilerin başvurması gereken bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti öğrenci vizesi: Malta Cumhuriyeti’nde yer alaneğitim kurumlarından 90 günden daha uzun süre öğrenim görecek öğrenciler tarafından alınması gereken bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti aile birleşimi vizesi: Malta aile birleşimi vizesi, Malta Adası’nda bulunan aile üyesini uzun süreli (90 günden fazla) ziyaret edecek kişilerin sahip olmaları gereken bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti işçi vizesi: Malta’da yer alan şirket ve kuruluşlarda 90 günden daha fazla çalışacak işçiler tarafından alınması gereken bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi: Malta Cumhuriyeti erasmus vizesi, Malta Adası’nda yer alan üniversitelerin öğrenci değişim programlarından 90 günden daha fazla bir süre faydalanmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken bir vize çeşididir.
 • Malta Cumhuriyeti yatırımcı vizesi: Malta Cumhuriyeti yatırımcı vizesi, Malta Cumhuriyeti için gayrimenkul, sanayi, ticaret gibi alanlarda belli miktarda yatırım sağlayacak kişilerin Malta Cumhuriyeti’nde uzun süre konaklama sağlaması için alması gereken vize türüdür.

Malta Öğrenci Vizesi

Malta öğrenci vizesi, Malta’da bulunan okul, kurs ve eğitim merkezi gibi kurumlarda eğitim görmek isteyen öğrenciler tarafından 90 günden uzun bir süre konaklama sağlanması için talep edilen uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür.

Malta öğrenci vizesi, öğrenci eğitim hayatına devam etmek istediği takdirde uzayabilmektedir. Malta öğrenci vizesi sahipleri, Malta Adası’nda eğitim gördükleri sırada haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışabilmektedirler. Eğitim hayatını Malta’daki okullarda tamamlayan yabancı öğrenciler, üniversite eğitimlerini tamamladıkları takdirde Malta’da çalışma ve uzun süreli oturma izinlerine başvurma hakkı kazanabilmektedir.

Malta’da eğitim görecek öğrencilere şart koşulan Malta öğrenci vizesi; erasmus vizesi, lisans vizesi, yüksek lisans vizesi, doktora vizesi, çalışan eğitim vizesi ve yeni mezun eğitim vizesi gibi türlere ayrılmaktadır. Malta öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak öğrencilerden, Malta’da eğitim alacağı üniversitesinde tarafından gönderilen kabul mektubu, öğrenim ücretinin ödendiğine dair belge, Yükseköğretim Kurulu tarafından verilen resmi öğrenci belgesi ve üniversiteden alacağı eğitime dair evraklar gibi ek belgeler sunması talep edilmektedir.

Malta Erasmus Vizesi

Malta erasmus vizesi, erasmus öğrenci değişim programı ile Malta Adası’nda eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından başvurulan bir vize çeşididir.

Malta Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak öğrencilerden, Malta’da erasmus eğitimi alınacak üniversiteden aldıkları kabul mektubu, başvuru sahibinin Erasmus Programına katıldığı Türk Üniversitesinden alınan onay ve hibe belgesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış resmi öğrenci belgesi gibi evrakları sunmaları beklenmektedir. Malta Erasmus vizesi başvurusu gerçekleştiren öğrencilerden, aldığı özel ya da üniversite bursuna ait banka hesap dökümanları da talep edilmektedir.

Malta Aile Birleşimi Vizesi

Malta aile birleşimi vizesi, Malta Adası’nda ikamet eden bir aile üyesi ile uzun bir süre yaşamak için sahip olunması gereken uzun dönemli (D tipi) bir vize çeşididir.

Malta aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak adaylardan, Malta Adası’nda konaklama delili, Malta destek beyannamesi, aile birleşimi yapacak Malta’da ikamet eden kişiye ait son 6 aylık banka hesabı geçmişi, aile üyesi ile kan bağını gösteren belge, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi belgeler talep edilmektedir. Malta Büyükelçiliği aracılığıyla, gerekli evrakların teslimi sonucu Malta aile birleşimi vizesi başvuru süreci başlamaktadır. Malta aile birleşimi vizesi başvuruları 12 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Malta İşçi Vizesi

Malta işçi vizesi, Malta Adası’nda 90 günden uzun bir süre çalışacak kişilerin alması gereken uzun süreli (D tipi) bir vize çeşididir.

Malta’da uzun süreli çalışacak kişilerden, çalışılacak kurumdan alınan iş kabul ya da iş teklifini gösteren belge, konaklama şartlarını gösteren belge, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi evraklar Malta işçi vizesi başvuru sürecinde talep edilmektedir. Malta Başkonsolosluğu aracılığıyla gerçekleşen Malta işçi vizesi başvuruları 18 ile 21 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Malta işçi vizesi başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlar, Malta’da yer alan kurum ve kuruluşlarda uzun süre çalışabilme imkanı kazanmaktadır.

Malta Yatırımcı Vizesi

Malta yatırımcı vizesi, Malta’da ticaret, gayrimenkul ya da sanayi gibi sektörlerde büyük yatırımlar yapacak kişilerin Malta Adası’nda uzun süreli konaklamalarına imkan tanıyan uzun süreli (D tipi) bir vize çeşididir.

Malta’da yatırım gerçekleştirecek kişiler için alt limitler Malta Devlet Tahmil yatırımlarında 250.000 Euro, Malta gayrimenkul yatırımlarında 270.000- 320.000 Euro ve Malta Eyalet fonuna 30.000 Euro geri ödenmeyecek şekilde belirlenmiştir. Gerekli miktarlarda yatırım sağlayan kişiler, banka dekontları, gayrimenkul yatırımı yapıldıysa yatırım yapılan yere ait tapu ve bağış makbuzu gibi belgeler ile Malta yatırımcı vizesi için başvuru yapabilmektedir. Malta yatırımcı vizesi başvuruları 18- 21 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Malta Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Malta Cumhuriyeti’ne vize başvurusu gerçekleştirmek için izlenecek adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Malta Cumhuriyeti’ni seyahat amacı ve başvurulacak vize türü belirlenmelidir.
 2. Malta Cumhuriyeti Konsoloslukları veya Malta Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na ait web sitesinden indirilmiş Malta Cumhuriyeti vizesi online başvuru formu doldurulmalıdır.
 3. Malta’nın VFS Global merkezlerinden ya da Malta Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’ndan vize işlemleri departmanına ulaşıp randevu alınmalıdır.
 4. Başvuru türüne göre istenilen belgeler toplanmalıdır.
 5. Randevu günü VFS Global vize başvuru merkezlerine ya da Malta Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na giderek, pasaport, nüfus cüzdanı gibi gerekli evraklar sunulmalı ve vize başvuru ücreti ödenmelidir.
 6. Malta Cumhuriyeti vize başvurularını tamamlayan başvuru sahipleri, Malta Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na giderek başvuru gününde bir mülakat tamamlamalıdır.

Malta Adası vize başvuruları sırasında talep edilen evrakların hatasız ve eksiksiz bir biçimde doldurulması sürecin olumlu ve erken sonuçlanması için önem taşımaktadır. Vizem.net aracılığı ile yapılan Malta Adası vize başvurularında, başvuru sahibi adına randevu alınması, sürecin takibi, yetkin danışmanlık hizmeti, vize için gerekli form ve dilekçelerin doldurulması gibi hizmetler uzman kadro denetiminde gerçekleşmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Malta Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Malta vize başvuru için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Malta Cumhuriyeti vizesi başvuru sürecinde, başvuru merkezine teslim edilen pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması ve seyahat süresinin tamamı boyunca geçerliliğini koruması gerekmektedir. Malta vizesi başvurusunda bulunurken pasaportun orijinali ve varsa geçmişte alınan vize ve oturum izinlerinin olduğu pasaport sayfalarının fotokopileri talep edilmektedir.
 • Malta vize başvuru formu: Malta Cumhuriyeti vize başvuru formu, eksiksiz olarak doldurularak, gerekli evraklar ile tutarlı bilgilerle yanıtlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Malta vize başvuru formunda ıslak imza, e-mail adresi ve cep telefonu numarası bilgilerini içeren bölümlerin doldurulması şarttır. Reşit olmayan çocukların Malta vize başvuru formu ve dosyasının ebeveynler tarafından doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet, arka fonu beyaz, renkli, 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ölçülerinde biyometrik fotoğraf Malta vizesi başvurularında talep edilmektedir.
 • Ulaşım ve barınma kanıtı: Malta Cumhuriyeti vizesi başvurularında gidilecek uçağa ya da araca ait gidiş bilgileri ile Malta’da kalınacak yere ait rezervasyon bilgileri başvuru dosyasında bulundurulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Malta vize başvurusunda bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; Malta seyahat tarihlerini kapsayan, bütün Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip, orijinal seyahat ve kaza sigortası olacak şekilde başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Vize ücreti makbuzu: Malta Adası’na gitmek için vize başvurusunda bulunacak kişilerden vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont ya da makbuz talep edilmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Malta Adası’na seyahat edecek vatandaşlardan banka hesap kaydınının son 3 aylık özeti, maaş bordrosu gibi düzenli geliri belgeleyen evraklar talep edilmektedir. Finansal yeterliliği kanıtlayan belgenin, vize başvurusundan en geç 7 gün önce temin edilmesi gerekmektedir. Malta turistik vizesi için gerekli evraklardan banka hesap dökümü, bankanın orijinal kaşesi, yetkilinin imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Davet mektubu: Malta vizesi başvurusunda bulunmak için, Malta Adası’nda ikamet eden kişi veya sponsorluk yapacak kurum tarafından gönderilen davet mektubu, vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Malta vizesi başvurusunda bulunacak kişiye ait kimlik fotokopisi arkalı ve önlü olacak şekilde başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Malta Cumhuriyeti vizesi türüne göre başvuruda gerekli ek belgeler: Malta Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunacak kişi emekli ise; emeklilik maaşını gösteren hesap geçmişi, çiftçi ise; Türkiye Ziraat Odası tarafından verilmiş çiftçilik belgesi, öğrenci ise; güncel YÖK onaylı öğrenci belgesi ve öğrenciye sponsor olan kişi tarafından gerekli ödemelerin karşılanacağına dair taahhütname, şirket sahibi ise; şirket vergi levhası ve şirketin ticaret odası kaydı, reşit değilse; seyahat izin dilekçesi ve ebeveyn tarafından noter onaylı muvafakatname başvuru dosyasına eklenecek ek belgelerdir.

Malta Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Malta vizesi başvuru formunda, kişisel bilgiler, medeni hal bilgileri, pasaport bilgileri, ziyaret nedeni ve finansal yeterliliğe dair sorular bulunmaktadır. Malta vize başvuru formu doldurulurken; vatandaşı olunan ülke, isim ve soyisim, cinsiyet, doğum tarihi ve yeri, medeni hal bilgilerinin başvuru sırasında teslim edilen evraklarla çelişmeyecek şekilde tamamlanması, başvuru sahibi reşit değil ise; ebeveynlerine dair kişisel bilgilerin de doldurulması, pasaport türü seçilerek; pasaportunun numarası, alınma tarihi ve sona erme tarihine ilişkin bilgilerin tamamlanması, Malta’ya seyahat nedeni ve maddi yeterlilik sorularının cevaplanması ve başvuru yapılacak merkezin seçilmesi gerekmektedir. Son olarak başvurunun tamamlandığı tarihin yazılması gerekmektedir.

Malta Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Malta vizesi fotoğraflarının; 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluk ölçülerinde olması, son 3 ay içerisinde çekilmesi, fonun beyaz olması, başvuru sahibinin yüzünün, kulakları ve alnının net bir şekilde görünmesi ve fotoğraftan 2 adet eklenmesi gerekmektedir.

Malta Vize Başvurusu İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Malta vizesine başvuracak kişilerin banka hesaplarında en az 4800 Euro para bulundurmaları gerekmektedir. Malta Adası vize işlemleri sırasında gerekli olan 4800 Euro’nun karşılığı, 2021 yılı itibariyle 47.712 TL hesaplanmaktadır.

Malta Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Malta vizesi uzatma işlemleri kısa süreli (C tipi) vizeler üzerinde yapılmaktadır. Normalde kısa süreli Malta vizesi sahibi vatandaşlar Malta’yı 180 gün içerisinde azami 90 gün ziyaret edebilmektedir. Uzatma işlemi sonrası kısa süreli vize ile Malta’da 90 gün daha konaklanabilmektedir.

Malta uzun süreli (D tipi) vize uzatma işlemleri, vize bitimine en fazla 30 gün kala Malta Konsolosluğu’na ya da Başkonsolosluğu’na başvurularak gerçekleştirilmektedir. Vize uzatma öncesi 6 ay olan Malta vizesi 12 aya kadar uzatılabilmektedir.

Malta Vize Şartları Nelerdir?

Malta’ya vize almak için gerekli olan şartlara ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Malta vizesi başvurusnun olumlu sonuçlanması için gerekli evrak ve bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.
 • Malta vizesi başvurusunda bulunacak kişinin uluslararası kategoride terör, istihbarat suçu gibi suçlara ilişkin sabıkası bulunmamalıdır.
 • Malta vizesi başvurusunda bulunacak 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için noter onaylı ebeveyn muvafakatnamesi gerekmektedir.
 • Malta vize başvurusunda bulunacak kişilerin yurt dışına çıkma yasağı bulunmaması gerekmektedir.

Malta Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Malta vizesi reddedilme sebeplerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Seyahat belgesi nedeniyle Malta vize reddi: Malta Konsolosluğu vize başvurusunda teslim edilen belgelerin güncel olmaması, sahte olması veya eksik olması gibi durumlarda başvuru sahibinin Malta vizesi başvurusu gecikmekte ya da reddedilmektedir.
 • Kamu güvenliği nedeniyle Malta vize reddi: Malta Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunan kişinin, Malta’da ya da Schengen ülkelerinde toplumsal bir sıkıntıya sebep olacak suç geçmişinin bulunması Malta Cumhuriyeti vizesi başvurusunun reddedilmesine yol açmaktadır.
 • Seyahat şartı ve seyahat amacına ilişkin Malta vize reddi: Malta Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin, seyahat amaçlarına ilişkin çelişkili bilgiler vermesi ya da seyahat amacına ilişkin sunulan belgelerin şüpheli olması Malta vize başvurusunun reddedilmesine yol açmaktadır.
 • Kişinin ülkesine geri dönmeyeceği düşüncesi ile Malta vize reddi: Malta Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunacak kişiler belirlenen gün sonrasında ülkelerine döneceklerine dair uçak ya da taşıt rezervasyonlarını sunmadıkları takdirde başvuruları reddedilmektedir.
 • Schengen giriş yasağı nedeniyle Malta Cumhuriyeti vize reddi: Schengen ülkelerinden birine giriş yasağı bulunan bir vatandaşa ait Malta Cumhuriyeti vize başvurusu reddedilmektedir.
 • Sağlık sigortası poliçesi nedeniyle Malta Cumhuriyeti vize reddi: Malta Cumhuriyeti hükümeti tarafından sağlık sigortasında bulunması gereken özellikleri bulundurmayan bir sağlık sigortası ile başvuru sağlanması durumunda Malta Cumhuriyeti vize başvuruları reddedilmektedir.

Malta Vize Reddine İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Malta vize başvuruları reddedilen başvuru sahipleri ret kararına itiraz etme hakkına sahiptir. Malta vize reddi için itiraz edecek başvuru sahipleri şahsi olarak ret kararının alındığı günden sonraki 8 gün içerisinde Malta Başkonsolosluğu’ndan randevu alınarak yapılmaktadır.

Malta vize reddinin sebebi, Konsolosluk tarafından gönderilen ret formu ile başvuru sahibine bildirilmektedir. Malta vize başvuruları reddedilen vatandaşlar, ret dilekçelerini doldururken, başvurunun hangi sebeple reddedildiğine dikkat etmelidirler.

Malta vize başvuruları reddedilen vatandaşlar, vize reddi itirazı için 30 Euro ödemelidirler. Malta vize reddi itiraz dilekçeleri onaylanmayan vatandaşlara bu ücret iade edilmemektedir. Malta vize reddine itiraz işlemleri, başvuru tarihinden sonraki iki haftalık süreç içerisinde gerçekleşmektedir.

Çocuklar için Malta Vizesi Nasıl Alınır?

Malta’ya seyahat edecek çocuklara ait başvurular noter onaylı ebeveyn muvafakatnameleri eşliğinde ebeveynler ile şahsen yapılmaktadır. Çocuklar için Malta vizesi başvurularında; çocuk tek başına seyahat edecekse, devamlı ya da geçici velayet hakkı sahibi ya da yasal vasi olan iki ebeveyn tarafından da imzalanmış bir vize başvuru formu ve sadece bir ebeveyni ile seyahat etmesi durumunda diğer ebeveynin iznine dair noter tasdikli muvafakatname talep edilmektedir.

Malta Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Malta’ya seyahat edecek vatandaşlar Schengen vizesi başvuruları için Malta Konsoloslukları ya da Malta Başkonsolosluğu’na şahsen başvuru sağlamalıdırlar.

Malta vizesi başvurusunda bulunacak kişiler başvurularını Malta Ankara Konsolosluğu’na ya da Malta İstanbul Büyükelçiliği’ne yapacağını vize başvuru formunda adreslere olan yakınlığa göre belirleyebilmektedir. Malta vize başvuruları, Malta Konsolosluğu dışında vize merkezleri ve akredite acenteleri aracılığıyla da yapılmaktadır. Vizem.net 2019- 2021 yılları arasında Malta vize başvuru onay oranı en yüksek (%98,3) akredite acentedir.

Malta Vize Danışmanlık Fiyatları Nedir?

Malta vizesi danışmanlık ücreti 30 Euro’dur.

Malta Vizesi Almak Zor Mu?

Malta vizesi almak, Malta hükümeti tarafından belirlenen sağlık sigortası, seyahat ve konaklama rezervasyon bilgileri ve pasaport gibi gerekli koşulan belgeler ile başvurulması halinde zorlayıcı bir süreç değildir.

Malta Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Malta vizesi başvuruları ortalama 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Malta vize başvurularında gecikmeye sebep olacak evrak ve bilgilerde eksiklik ya da yanlışlık gibi sebepler olması durumunda Malta vizesinin sonuçlanması 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Malta Vize Randevu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Malta vizesi başvuru randevuları VFS Global aracılığı ile online olarak alınabilmektedir. Malta İstanbul Başkonsolosluğu ve Malta Ankara Konsolosluğu’na yapılacak aramalar ya da mailler ile de randevu alınabilmektedir. Vizem.net aracılığı ile yapılan Malta vizesi başvurularında, randevu alma işlemi vizem.net danışmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Malta Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Malta vize başvurusunda bulunan adayların başvuruları VFS Global’e ulaştığında bir e-posta güncellemesi gönderilmektedir. E-posta almak istemeyen Malta vizesi başvuru sahipleri, daha detaylı ve kolay ulaşılabilir süreç takip bilgilerine erişim için gelen güncellemeleri doğrudan SMS göndererek de sağlayabilmektedirler. Malta vizesi başvuru sahipleri, bu hizmetten yararlanıp yararlanamayacaklarını, başvurularını sağladıkları VFS Global’e sorabilmektedir.

Malta vizesi başvuruları online olarak da takip edilebilmektedir. Malta vizesi başvurularını online takip etmek için VFS Global tarafından verilen fatura ya da makbuz üzerinde yer alan başvuru referans kodunun, başvuru sahibinin soyadı ile birlikte girilmesi gerekmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan Malta vizesi başvuruları için sorgulama ve süreç takip işlemleri online olarak ve bilgilendirme SMS’leri aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Malta Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Malta Cumhuriyeti vizesine ilişkin vize başvuru süreci web sitesi üzerinden ya da vize başvuru merkezlerinden alınan mail ve SMS’ler yoluyla takip edilebilmektedir.

Malta Cumhuriyeti vize başvuru süreci Malta Cumhuriyeti Vize VFS Global’den alınan fatura veya makbuz üzerindeki referans kodu ve başvuru sahibinin soyadı ile izlenebilmektedir.

Schengen Vizesi İle Malta’ya Gitmek Mümkün Müdür?

Malta Adası, 21 Aralık 2007 tarihinden bu yana 26 Schengen ülkesinden biridir. Malta hükümeti, Schengen vizesi ile ülkeye girişleri kabul etmektedir. Schengen vizesine sahip olan kişiler, vizelerinin geçerliliği devam ettiği sürece diğer Schengen ülkelerini de vizesiz ziyaret edebilmektedirler.

Malta Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Malta vizesi Schengen özellikli bir vizedir. Malta Adası, 2007 yılından Schengen ülkeleri arasına katılmıştır.

Malta vizesi, 2007 itibariyle Schgengen vizeleri arasında yer almıştır. Malta’ya seyahat eden Malta Schengen vizesi hamilleri, Malta Adası dışında 25 Schengen ülkesinde de vizesiz dolaşım hakkına sahiptir.

Malta Vip Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vip vize genellikle üst düzey şirket yöneticileri, yatırımcılar ve iş adamları tarafından özel olarak tercih edilen bir vize türüdür. Malta vip vize başvuruları, acil koşullar dahilinde gerçekleşmektedir. Malta vip vize başvurusunda bulunacak kişiler, aciliyeti bulunmayan turistik, şoförlük ve işçilik gibi durumlar için başvuru yapamamkatadırlar. Malta vip vize başvurusunda bulunacak kişilerin; sağlık, konferans, toplantı ya da istisnai etkinlikler dahilinde başvuruları gerçekleştirilmektedir.

Malta’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Malta’nın vize istediği ülkelere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Zimbabve
 • Türkmenistan
 • Tuvalu
 • Uganda
 • Özbekistan
 • Vanuatu
 • Liberya
 • Yemen
 • Romanya
 • Zambiya
 • Türkiye
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Lesotho
 • Vietnam
 • Mali
 • Madagaskar
 • Malavi
 • Maldivler
 • Libya
 • Marshall Adaları
 • Moritanya
 • Mikronezya
 • Moğolistan
 • Fas
 • Mozambik
 • Nijerya
 • Nauru
 • Solomon Adaları
 • Nijer
 • Namibya
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Marianas
 • Umman
 • Suriye
 • Papua Yeni Gine
 • Filipinler
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Samoa
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Sri Lanka
 • Sudan
 • Surinam
 • Nepal
 • Svaziland
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Eritre
 • Tayland
 • Togo
 • Doğu Timor
 • Tonga
 • Ekvador
 • Küba
 • Kongo Temsilcisi
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Tunus
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Tanzanya
 • Etiyopya
 • Fiji
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gana
 • Pakistan
 • Gine
 • Gine Bissau
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya dili
 • İran
 • Irak
 • Fildişi Sahili
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Afganistan
 • Cezayir
 • Angola
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Belize
 • Benin
 • Bhutan
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Burkina Faso
 • Burma - Myanmar
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Cape Verde
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Çin
 • Komorlar
 • Kongo

Malta’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Malta’nın vize istemediği ülkelere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Arnavutluk
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Brunei Darüsselam
 • Dominik
 • El Salvador
 • Grenada
 • Grenadinler
 • Guatemala
 • Güney Kore
 • Gürcistan
 • Japonya
 • İsrail
 • Honduras
 • Kanada
 • Karadağ
 • Malezya
 • Kolombiya
 • Kosta Rika
 • Makedonya Cumhuriyeti
 • Kiribati
 • Marşal Adaları
 • Seyşeller
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Şili
 • Trinidad ve Tobago
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeni Zelanda
 • Andorra
 • Fransa
 • Belçika
 • Almanya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Yunanistan
 • İtalya
 • İzlanda
 • Hollanda
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • Slovakya
 • Arjantin
 • İsveç
 • İsviçre
 • Antigua ve Barbuda
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • İspanya

Malta Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Malta Schengen ülkeleri arasındadır. Malta vizesi hamilleri 26 Schengen ülkesinden 22’sinin Avrupa Birliği üyesi oldukları düşünüldüğünde Avrupa’nın büyük bir bölümünü ziyaret edebilmektedirler.

Malta vizesi ile ziyaret edilebilecek Avrupa Ülkeleri başlıca: Almanya, Fransa, Belçika ve Danimarka olarak sayılabilmektedir. Budapeşte vize ile hem Malta adasına hem de diğer avrupa birliği üye ülkelerine erişim sunmaktadır.

Malta Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Malta Vizesi ile gidilebilecek ülkelere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Letonya
 • Litvanya
 • Polonya
 • Norveç
 • Macaristan
 • Lüksemburg
 • İsviçre
 • Slovenya
 • Slovakya
 • İspanya
 • İsveç
 • Almanya
 • Belçika
 • Avusturya
 • Estonya
 • Fransa
 • Danimarka
 • Yunanistan
 • Hollanda
 • İzlanda
 • İtalya
 • Finlandiya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Portekiz

Malta Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, diplomatik (siyah), hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri, Malta’da 180 gün içerisinde 90 gün azami süre ile vizesiz bulunabilme hakkına sahiptir.

Schengen ülkeleri arasında bulunan Malta’ya, diğer 25 Schengen ülkelerinin vatandaşları vizesiz giriş yapabilmektedir.

Avrupa Birliği ve AEA Bölgesi ülkelerinin vatandaşlarının Malta’ya ziyaretlerinde vize şartı aranmamaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: