İrlanda Vizesi Başvurusu ve Ücretler 2021

İrlanda Vizesi: İrlanda Vize Başvurusu ve Ücreti

İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin (bordo, yeşil, gri, siyah) vizeye tabidir. İrlanda vize başvurusu aracı kurum veya akredite acenteler üzerinden yapılabilir. İrlanda vizesi başvuruları İrlanda Cumhuriyeti Ankara büyükelçiliği tarafından karara bağlanır.

İrlanda Vize Ücreti Tablosu 2021

İrlanda vize ücreti harçları çok girişli (multi) ve tek girişli olarak 2 farklı şekilde ücretlendirilmektedir. 2021 yılına ait İrlanda vizesi ücreti aşağıda verilmiştir.

HizmetTek Girişli VizeÇok Girişli Vize
Vize Harcı60 EUR100 EUR
Form & dilekçe20 EUR20 EUR
Randevu5 EUR5 EUR
Acente Ücreti25 EUR45 EUR
Seyahat Sağlık10 EUR10 EUR
Biyometri İşlemleri22 EUR22 EUR
Toplam142 EUR202 EUR

2021 yılı İrlanda vize başvuru ücretleri tablosuna göre tek girişli İrlanda vize ücreti zorunlu seyahat sigortası dahil 142 EUR. Çok girişli İrlanda vize ücreti zorunlu seyahat sağlık sigortası dahil 202 EUR’dur. Ödemeler EUR cinsinden ve havale yöntemi ile yapılabilir. İrlanda Cumhuriyeti vize başvurusu yapıldıktan sonra vize ücret iadesi yapılamaz.

İrlanda Seyahat Sağlık Sigortası İrlanda’ya yapılacak tüm seyahatler için zorunludur. Seyahat sağlık sigortası*: 7 günlük seyahat sağlık sigortasını kapsamaktadır. Daha uzun yapılacak seyahatler için bilgi alınız.

İrlanda Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Evet, İrlanda Cumhuriyeti Türkiye’den vize istemektedir. Pasaport türünden bağımsız olarak İrlanda Cumhuriyetine gitmek isteyen bordo (umuma mahsus), yeşil (hususi), gri (hizmet), siyah (diplomatik) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşları İrlanda vizesi almak zorundadır.

İrlanda Cumhuriyeti Vize Türleri Nelerdir?

İrlanda Cumhuriyeti vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

 1. İrlanda evlilik vizesi: Aile birleşimi için gerekli olan vize türüdür.
 2. İrlanda öğrenci veya eğitim vizesi: İrlanda’da akademik eğitim alınmak için gereklidir.
 3. İrlanda dil okulu vizesi: İrlanda’da dil eğitimi almak için gereklidir.
 4. İrlanda transit vize: İrlanda üzerinden 3. bir ülkeye yapılacak seyahatler için gereklidir.
 5. İrlanda turist vizesi: İrlanda’da gerçekleştirilecek turistik vizeler için gereklidir.
 6. İrlanda ticari vizesi: Ticari faaliyet ve fuar gezileri için gereklidir.
 7. İrlanda staj vizesi: İrlanda’da kısa dönemli gerçekleştirilecek staj programları için gereklidir
 8. İrlanda Gemici vizesi: İrlanda Cumhuriyeti’nden kalkan gemiye binecek gemiciler için istenen vizedir.

İrlanda Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahat amacına göre başvurulması gereken vize türleri farklılık göstermektedir.

İrlanda’ya gitmek için yanlış vize türüne yapılacak vize başvuruları vize başvurusunun reddi ile sonuçlanabilmektedir. İrlanda vize reddine itiraz yapılabilse de ret almış bir vize için ikinci başvuruda vize onayı alma ihtimali düşüktür.

İrlanda Tier 1 Vizesi

İrlanda Tier 1 vizesi sadece İngiltere’de istihdam edilenler için uygulanmaktadır. İngiltere Tier 1 vizesi ile İrlanda’ya giriş yapılabilmektedir.

İrlanda Tier 2 Vizesi

İrlanda Tier 2 vizesi, İngiltere Hükümeti tarafından özel yetenekli çalışanlara verilen vize türüdür. Tier 2 vizesine sahip olan T.C vatandaşları ile İrlanda Cumhuriyeti’ne girebilmektedir.

İrlanda Tier 4 Vizesi

İrlanda Tier 4 vizesi, İngiltere Devleti’nin 6 aydan uzun süren eğitim programlarında öğrenci kişilere verdiği vizedir. İngiltere Tier 4 vizesi hamili T.C vatandaşları İrlanda’ya 90 günü geçmeyecek şekilde giriş yapabilir.

İrlanda Evlilik Vizesi

İrlanda Evlilik vizesi, evlilik, aile birleşimi ya da medeni ortaklık gibi sebeplerle İrlanda’ya gitmek için alınması gereken D tipi vize türüdür. İrlanda aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunurken İrlanda’da yaşayan aile ya da eşle olan ilişkiyi kanıtlayıcı belgelerin İrlanda Büyükelçiliğine sunulması gerekmektedir.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda öğrenci vizesi, İrlanda Cumhuriyeti’nde üniversite okuma, kursa katılma ve eğitim alma amacıyla gerçekleştirilmek istenen seyahatler için başvurulması gereken vize türüdür. Eğitim kurumundan kabul yazısı ve konaklama detaylarını içeren belgeler İrlanda öğrenci vizesi başvurusuna eklenmelidir.

İrlanda Dil Okulu Vizesi

İrlanda dil okulu vizesi, 4 – 24 hafta arasında değişen dil okullarında İngilizce dil eğitimi görmek isteyen öğrenciler ve çalışanların başvurması gereken vize türüdür. 90 gün ve üstünde İrlanda dil okullarında öğrenim görmek isteyen kişiler ayrıca Ulusal Göç Bürosuna 300 Euro harç yatırmalıdır.

İrlanda Dil Okulu Vize Şartları

İrlanda dil okulu vizesi almak isteyenler öğrenim görecekleri kurstan veya dil okulundan kayıt kabul yazısı almalıdır. Bunun yanında aşağıda belirtilen evrak ve belgeler dosya halinde İrlanda dil okulu vize başvurusuna eklenmelidir.

 • Başvuru sahibi veya sponsorunun mali durumu İrlanda’daki masrafları karşılamak için yeterli olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin Türkiye’deki statüsü kanıtlanmalıdır (öğrenci belgesi veya SGK dökümü ile)
 • 3000 EUR’ya kadar olan kurs ücretlerinin ödenmesi daha yüksek tutarlardaki kurs ücretleri için banka hesabında yeterli para olduğu kanıtlanmalıdır.
 • Konaklama yapılacak yerin belirlenmesi gerekmektedir
 • Seyahat süresini kapsayacak en az 30000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır
 • Eğitim sonunda geri dönüleceğini kanıtlayan belgeler sunulmalıdır (öğrenci belgesi, işveren mektubu)

İrlanda Transit Vizesi

İrlanda transit vizesi, İrlanda üzerinden 3. ülkeye seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. İrlanda transit vize istiyor mu? İrlanda üzerinden farklı bir ülkeye uçuş yapacak T.C vatandaşları havalimanında kalış süreleri 12 saati geçmediği sürece transit vizeye tabi değildir.

3. ülke kavramı, İrlanda Transit vizesi alacak kişiler için Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallık dahil tüm ülkeleri kapsamaktadır.

İrlanda Turist Vizesi

İrlanda turist vizesi; turistik gezi ve aile & arkadaş ziyareti amacıyla yapılacak seyahatlerde alınması gereken C tipi (kısa süreli) vize türüdür. İrlanda turist vizesi almak için konaklama ve seyahat belgeleri vize başvurusunda beyan edilmelidir.

İrlanda Ticari Vizesi

İrlanda ticari vizesi; iş ziyaretleri, fuar ve ticari amaçlı yapılacak İrlanda ziyaretleri için alınması gereken vize türüdür. İrlanda ticari vizesi İngiltere’ye ya da diğer Birleşik krallık ülkelerine giriş yapılamamaktadır.

İrlanda Staj Vizesi

İrlanda staj vizesi; öğrenim programlarının parçası olarak, İrlanda Cumhuriyeti’nde zorunlu staj yapacak öğrenciler için İrlanda Devleti’nin verdiği vize türüdür.

İrlanda staj vizesi en fazla 90 güne kadar düzenlenebilir; 90 günden uzun süreli İrlanda’da staj yapmak öğrencilerin, ancak stajları maaşlı ise, İrlanda Çalışma iznine başvurması gerekmektedir.

İrlanda D Tipi Vize Nedir?

Hamiline İrlanda’da 90 günden daha fazla kalınmasına olanak tanıyan uzun süreli vize türüdür. Eğitim vizeleri, aile birleşim vizeleri, çalışma vizeleri, gönüllü çalışma vizeleri D tipi vizelerdir.

İrlanda C Tipi Vize Nedir?

İrlanda kısa süreli (C tipi) vizeler, 180 günlük periyotta hamiline en fazla 90 gün İrlanda’da kalma hakkı tanıyan vize türüdür. Turistik vizeler, ziyaret vizeleri, ticari vizeleri, staj vizeleri, konferans vizeleri C tipi vize kapsamındadır.

İrlanda Gemici Vizesi

İrlanda Cumhuriyeti limanlarından kalkan gemilere binecek gemici ve denizcilerin başvurması gereken C tipi, kısa süreli İrlanda vizesi türüdür. Gemici/Gemiadamı cüzdanı ile İrlanda gemici vizesi için başvurulması gerekmektedir.

İrlanda Çalışma Vizesi

İrlanda çalışma vizesi İrlanda Cumhuriyeti içerisinde faaliyet gösteren bir işletmede çalışma için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türü hamiline İrlanda’da oturma izni de sağlamaktadır.

İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda vize başvurusu için aşağıdaki prosedür izlenmelidir.

 1. İrlanda resmi web sitesi üzerinden (https://www.visas.inis.gov.ie/) ilgili İrlanda Cumhuriyeti vize türü seçilerek online vize başvuru formu doldurulur.
 2. İrlanda vize başvuru formu İrlanda vize başvuru formunun doldurulmasına yönelik yönergesine uygun olarak doldurulur ve gerekli dilekçe hazırlanır.
 3. VFS global İrlanda Cumhuriyeti vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınır
 4. Vize türüne göre gerekli evraklarla birlikte randevu tarihinde en yakın İrlanda vize başvuru merkezine gelinerek biyometri işlemleri yapılarak evraklar bırakılır.

İrlanda vize başvuru adımları sonrası vize onayı alınır. İrlanda vize onayı ardından başvuru sahibi tekrar aracı kuruma giderek İrlanda vizesi bulunan T.C pasaportunu alabilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan İrlanda vize başvurularda randevu, form ve dilekçe doldurulması deneyimli danışmanlar tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

İrlanda vize başvurusunun onaylanmasını takip eden iş günü pasaport başvuru sahibinin tekrar gelmesine gerek kalmaksızın Vizem.net saha ekibi tarafından alınarak başvuru sahibine gönderilir.

İrlanda Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nedir?

Bütün İrlanda vize türleri için talep edilen İrlanda vizesi gerekli evraklar listesi aşağıda verilmiştir.

 1. Pasaport: En az 6 ay geçerliliği olan pasaport hamili olmak gereklidir.
 2. Varsa önceki pasaportlar ve vizeler: Kişiye ait önceden alınmış tüm pasaportlar.
 3. Online vize başvuru formu: https://www.visas.inis.gov.ie/ üzerinden alınmış vize başvuru formu.
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf: İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü ve kriterlerine uygun 2 adet fotoğraf.
 5. Nüfus kayıt örneği: E devlet üzerinden son 3 ayda alınmış.
 6. İngilizce hazırlanmış vize talep dilekçesi: İrlanda Konsolosluğuna hitaben yazılmış seyahat amacını belirten dilekçe hazırlanmalıdır.
 7. Konaklama bilgileri: Otel rezervasyonları ve kalma sürelerine ait bilgiler hazırlanmalıdır. Bu madde İrlanda çalışma vizesi için gerekli evraklar arasında bulunmamaktadır.
 8. Seyahat sağlık sigortası: İrlanda Cumhuriyeti’nde kalınacak süre boyunca geçerli olan seyahat sağlık sigortası.

Tüm evraklar beyan edildikten sonra VFS İrlanda vize takip sistemi veya Vizem.net üzerinden online olarak İrlanda vize başvurusunun takibi yapılabilir. İrlanda vize başvurusu için gerekli belgeler başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir.

 1. İrlanda öğrenci vizesi için kurs ya da eğitim kuruluşundan kayıt kabul mektubu ve İrlanda’daki okul harcının ödendiğine dair dekont.
 2. İrlanda ticari vizesi için İrlanda’daki iş ortağından alınmış davet mektubu.
 3. İrlanda evlilik vizesi için ilişkiyi kanıtlayıcı belgeler.
 4. İrlanda Cumhuriyeti’nde yer alan bir ticari firmadan iş teklifi ve İrlanda çalışma izni, İrlanda çalışma vizesi için gerekli belgeler için ayrıca alınmalıdır.

İrlanda Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

İrlanda vizesi fotoğraf ölçüsü 3,5 cm genişlik 4,5 cm yükseklik ölçülerinde olmalıdır. İrlanda vizesi için fotoğrafın başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ve beyaz arka fonda, rötuşsuz, baş kısmı 3 cm uzunluğunda olacak şekilde biyometrik ölçütlerle çekilmiş olması istenmektedir.

İrlanda Eğitim Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İrlanda Cumhuriyeti Devleti, 3 aydan uzun sürecek eğitim amaçlı vizeler için başta 3 aylık ve sonrasında İrlanda’da uzatmak üzere en fazla 8 aylık eğitim vizesi verir. 3 aylık İrlanda vizesinin uzatılması için aşağıda sıralanan belgelerle Garda Ulusal Göç Bürosu’ndan (GNIB) online randevu alıp İrlanda vize uzatma başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Okul veya kurs harcının ödendiğine dair makbuz
 • Eğitim kurumundan göç bürosuna hitaben yazılmış dilekçe
 • Pasaport ve fotokopisi
 • 300 Euro Göç Bürosuna ödenecek olan kayıt harcı

Eğer Dublin şehrinde eğitim görülüyorsa bulunulan bölgedeki Göç Bürosuna İrlanda Eğitim Vizesi süresini uzatmak için randevu almadan gidilebilmektedir.

İrlanda Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

T.C vatandaşları C tipi İrlanda vizesi ile en fazla 90 gün İrlanda’da konaklayabilir. İrlanda vizesi uzatma işlemi yalnızca öngörülemeyen olağanüstü hallerde, örneğin ani bir hastalık durumunda, gerçekleşir. Bunun dışında İrlanda vize uzatma işlemi yapılamaz.

Aşağıdaki belgeler ile Dublin İrlanda vize uzatma bölümüne posta yollanması gerekmektedir. İlgili belgeler şöyle sıralanır:

 1. Ziyaretçinin İrlanda’ya giriş damgasının olduğu pasaportun fotokopisi
 2. Oluşan öngörülemez durumu anlatan dilekçe
 3. Destekleyici evraklar (varsa sağlık raporları)
 4. İstenen vize uzatma süresinin yazılı talebi
 5. İrlanda’da yaşayan aile üyelerinin ve mevcut durumlarının detayları (eğitim gören ya da çalışan)
 6. Özel sağlık sigortası veya Seyahat sağlık sigortası belgesi
 7. İrlanda’daki iletişim adresleri (telefon, eposta)

İrlanda vize uzatma başvurusunun kabul olması halinde Garda Ulusal Göç Bürosu’na 300 Euro kayıt ücreti ödenmesi gerekmektedir.

İrlanda Vize Şartları Nelerdir?

Başvurulmak istenen vize İrlanda tipine göre vize başvuru koşulları değişiklik göstermektedir. Bütün vize tiplerinde ortak olan İrlanda vize gereklilikleri aşağıdaki gibidir:

 • Başvurulan İrlanda vizesinin bitiş tarihinden itibaren en az 6 aylık geçerlilik süresi olan pasaport bulundurulmalıdır.
 • Vize türüne uygun olarak gerekli evrakların aracı kuruma iletilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat ve konaklama planı beyan edilmelidir.
 • İrlanda’da planlanan süre boyunca ikamet etmeye yeterli olan finansal kaynaklara sahip olunmalıdır.

İrlanda Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

İrlanda Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir? İrlanda vize başvurunuz reddedilirse; 60 gün içinde ve gerek duyulması halinde ek dokümanlar eklenerek İrlanda Ankara Büyükelçiliğine hitaben İngilizce dilinde “vize reddine itiraz” dilekçesi yazılmalıdır.

Eğer başvurudaki belgeleriniz orijinal ve minimum gereklilikleri yerine getiriyorsa Vizem.net danışmanları aracılığıyla itiraz dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

0-6 Yaş Arası Çocuklar için İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

0-6 yaş arası çocuklar sadece anne ya da babasıyla İrlanda’ya gidecekse birlikte uçmayan ebeveyninin muvafakatname vermesi gerekir. Çocuk her iki ebeveyni olmadan seyahat edecekse muvafakatname her iki ebeveynden de alınmalıdır.

İrlanda Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Vizem.net aracılığıyla yapılacak olan İrlanda vize başvuruları için danışmanlık ücretleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

HizmetC tipi vizelerD tipi vizeler
Form Dilekçe20 EUR20 EUR
Randevu5 EUR5 EUR
Acente Hizmeti25 EUR70 EUR
Toplam50 EUR100 EUR

C tipi vizeler: Turistik, ticaret, dil okulu gibi 180 günlük süreç içerisinde 90 günü geçmeyen konaklamalar için alınması gereken vize türüdür.

D Tipi vizeler: Aile birleşimi, çalışma vizesi, eğitim vizesi gibi uzun süreli vizeleri kapsamaktadır.

İrlanda’ya Vize Almak Zor Mu?

Hayır, İrlanda’ya vize almak zor değildir. Aşağıda belirtilen İrlanda vizesi için gerekli belgeler uygun ve eksiksiz olarak beyan edildiği takdirde İrlanda vizesi almak kolaydır. İrlanda vizesi için gerekli belgeler;

 • Pasaport: (En az 6 ay geçerliliği ve 2 sayfası boş olan)
 • Vize başvuru formu: Online olarak doldurulmalıdır
 • 2 adet fotoğraf: Güncel ve biyometrik şartlara uygun olmalıdır
 • Seyahat dilekçesi: Seyahat planını ve motivasyonunu belirten dilekçe
 • Türkiye’ye geri dönüşünüzü kanıtlayacak doküman: Öğrenci belgesi, sigorta dökümü gibi
 • Aile üyelerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: E devlet üzerinden alınmalıdır
 • Detaylı otel rezervasyonu ya da konaklama bilgileri: Otel voucher veya ödeme dekontları
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresinden bir gün önce ve sonrasını kapsayan
 • Ret kararı ve İngilizce tercümesi: Daha önceki vize başvurularında reddedilen varsa sebebi ve belgesi

Schengen Vizesi İrlanda’ya Ziyaret Etmek için Geçerli Midir?

Hayır, Schengen vizesi İrlanda’ya ziyaret etmek için geçerli değildir. İrlanda Cumhuriyeti Schengen Bölgesi’ne üye olmadığı için İrlanda’ya Schengen vizesi ile seyahat edilememektedir. Schengen Bölgesi, 26 Schengen ülkesinden; 27 Avrupa Birliği ülkesinin 22’si ve dört AB üyesi olmayan ülkeden oluşmaktadır.

İrlanda Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Evet, İrlanda yeşil pasaporta vize istemektedir. Yeşil hususi pasaport devlet memurları ve ailelerine verilen ve AB ülkeleri ile 150’ye yakın ülkeye vizesiz giriş imkanı sağlayan pasaport türüdür.

İrlanda’nın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

İrlanda’nın vize istediği ülkeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Afganistan
 • Arnavutluk
 • Cezayir
 • Angola
 • Arjantin
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bahreyn
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Benin
 • Butan
 • Bolivya
 • Bosna Hersek
 • Brezilya
 • Burkina Faso
 • Burma / Myanmar
 • Burundi
 • Kamboçya
 • Kamerun
 • Cape Verde
 • Orta Afrika Cumhuriyeti
 • Çad
 • Şili
 • Çin
 • Columbia
 • Komorlar
 • Kongo (Brazzaville)
 • Fildişi Sahili
 • Küba
 • Kongo Demokratik Cumhuriyeti
 • Cibuti
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • Mısır
 • Ekvator Ginesi
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Faroe Adaları
 • Gabon
 • Gambiya
 • Gürcistan
 • Gana
 • Gine
 • Gine-Bissau
 • Guyana
 • Haiti
 • Hindistan
 • Endonezya
 • İran
 • Irak
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kuveyt
 • Kırgızistan
 • Laos
 • Lübnan
 • Liberya
 • Libya
 • Madagaskar
 • Malawi
 • Mali
 • Marşal Adaları
 • Moritanya
 • Mauritius
 • Mikronezya
 • Moldova
 • Moğolistan
 • Karadağ
 • Fas
 • Mozambik
 • Namibya
 • Nepal
 • Nijer
 • Nijerya
 • Kuzey Kore
 • Kuzey Makedonya
 • Umman
 • Pakistan
 • Palau
 • Papua Yeni Gine
 • Paraguay
 • Peru
 • Filipinler
 • Katar
 • Rusya
 • Ruanda
 • Sao Tome ve Principe
 • Suudi Arabistan
 • Senegal
 • Sırbistan
 • Sierra Leone
 • Somali
 • Güney Afrika
 • Güney Sudan
 • Sri Lanka
 • Filistin Devleti
 • Sudan
 • Surinam
 • Suriye
 • Tacikistan
 • Tanzanya
 • Tayland
 • Doğu Timor
 • Tunus
 • Türkiye
 • Türkmenistan
 • Uganda
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Özbekistan
 • Venezuela
 • Vietnam
 • Yemen
 • Zambiya
 • Zimbabve

İrlanda’nın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

İrlanda’nın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir:

 • AB üye ülkeleri
 • Britanya
 • Andorra
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Avustralya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belize
 • Bolivya
 • Botsvana
 • Brezilya
 • Brunei
 • Kanada
 • Şili
 • Kosta Rika
 • Dominika
 • El Salvador
 • Fiji
 • Grenada
 • Guatemala
 • Guyana
 • Honduras
 • Hong Kong
 • İsrail
 • Japonya
 • Kiribati
 • Lesotho
 • Makao
 • Malavi
 • Malezya
 • Maldivler
 • Meksika
 • Monako
 • Nauru
 • Yeni Zelanda
 • Nikaragua
 • Panama
 • Paraguay
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Saint Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Solomon Adaları
 • Güney Afrika
 • Güney Kore
 • Esvatini
 • Tayvan
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tuvalu
 • ABD
 • Uruguay
 • Vanuatu
 • Vatikan

İrlanda Vizesiyle İngiltere’ye Gidilir Mi?

Hayır, İrlanda vizesi ile İngiltere’ye gidilemez. İrlanda vizesi ile yalnızca İrlanda’ya gidilebilir. İrlanda Vizesi sadece İrlanda Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatler için geçerli olduğundan İngiltere’ye İrlanda vizesi ile girmek mümkün değildir.

İngiltere Vizesiyle İrlanda’ya Gidilir Mi?

Evet, İngiltere vizesiyle İrlanda’ya gidilebilir. Aşağıdaki şartlar sağlanıyorsa, İngiltere vizesi ile İrlanda Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahatlerde 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar İrlanda’da ikamet edilebilir.

 • En az 180 gün süreli İngiltere vizesine sahip olmak
 • Vize Muafiyeti Programı ülkesi vatandaşı olmak (Türkiye bu programa dahildir)
 • Son 180 günlük süre içerisinde en az 1 defa İngiltere’ye giriş yapmış olmak

UK Vizesiyle İrlanda’ya Gidilir Mi?

Evet, UK vizesiyle İrlanda’ya gidilir. Birleşik Krallık’tan (UK) alınan vizeyle önce İngiltere sınırından geçmek koşuluyla İrlanda’da kalabilirsiniz.

İrlanda Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İrlanda vizesi ile sadece İrlanda Cumhuriyeti’ne gidilebilir; bu vize, başka ülkelere giriş yapma imkanı sağlamaz.

İrlanda’ya Vize Almak Ne Kadar Sürer?

İrlanda’ya vize almak yaklaşık 10 – 16 iş günü sürmektedir. İrlanda Aile birleşimi vizesi almak 6 aya kadar sürebilmektedir. İrlanda vizesi için başvuru belgelerini hazırlamak 1 (bir) gün sürmektedir.

Vizemnet danışmanlığında, 2017 – 2020 yılları arasında yapılan başvurularda İrlanda vizesi almak süre ortalama 10 iş günü olmuştur.

İrlanda Vizesi Başvuru Süreci Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığında yapılan İrlanda vizesi başvuru süreci aşağıdaki gibi ilerler.

 1. Gerekli evraklar İstanbul merkez ofisi İrlanda Cumhuriyeti departmanına gönderilir
 2. İrlanda Cumhuriyeti vize danışmanı evrak kontrolü yaparak eksik evrak varsa eksik evrakı tamamlar
 3. İrlanda vize talep dilekçesi ve İrlanda vize başvuru formu başvuran adına hazırlanarak randevu oluşturulur
 4. Randevu tarihinde İrlanda saha danışmanı biyometri işlemleri ve evrak beyanı için başvuru sahibine İrlanda vize merkezinde refakat eder
 5. Vize onayını takip eden gün saha danışmanı pasaportu İrlanda vize başvuru merkezinden alarak başvuru sahibinin adresine kargolar

İrlanda vize başvuru takibi online olarak vizem.net üzerinden ve 5 aşamalı ücretsiz bilgilendirme SMS’i ile yapılabilmektedir.

İrlanda Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

İrlanda vize muafiyeti, İngiltere vizesine sahip olan Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu 17 ülke vatandaşına İngiltere üzerinden yapacakları İrlanda seyahatleri için olanak sağlamaktadır.

Aşağıda verilen ülkelerin vatandaşları, İngiltere hükümetinden alınmış 6 ay ve daha uzun süre geçerli vizeleri ile İrlanda’da 3 aya kadar konaklama hakkı elde edebilmektedir. İrlanda Vize Muafiyet Programı (Ireland Visa Waiver) ülkeleri aşağıda sıralanmıştır:

 • Bahreyn
 • Belarus
 • Bosna Hersek
 • Hindistan
 • Kazakistan
 • Kuveyt
 • Karadağ
 • Umman
 • Çin Halk Cumhuriyeti
 • Katar
 • Rusya Federasyonu
 • Suudi Arabistan
 • Sırbistan
 • Tayland
 • Türkiye
 • Ukrayna
 • Özbekistan

Not: Covid-19 kapsamında program geçici olarak 10 Temmuz 2020 tarihinde askıya alınmıştır. Güncel bilgi için iletişime geçiniz.

Güncel bilgi için: 0850 241 1868

Paylaş: