Estonya

Estonya Hakkında Bilinmesi Gereken Kısa ve İlginç Bilgiler

Kuzey Avrupa’da yer alan Baltık Denizi’ne kıyısı olan Estonya hakkında ilginç ve kısa bilgiler aşağıda verilmiştir.

Estonya Nerede?

Estonya Finlandiya’nın karşısında yer alan Finlandiya Körfezi ile kuzeyde, İsveç’in karşısında yer alan Baltık deniziyle batıda, Letonya ile güneyde, Peipus Gölü ve Rusya ile doğuda sınırlara sahiptir. Ayrıca Estonya’nın kıyısında bulunan deniz olan Baltık Denizi’nde 2222 tane adası bulunmaktadır. Schengen bölgesine dahil Kuzey Avrupa ülkesidir. İkinci Dünya Savaşı ardından Sovyetlerin egemenliğine girmiş olan Estonya, 1991’de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Estonya İklimi Nasıldır?

Estonya karasal ve denizel etkilerin arasındaki geçişlerde ılımlı iklim kuşağının kuzeyinde bulunur. Dört mevsim de belirgin olarak ve neredeyse yakın uzunluklarda yaşanır. Ortalama sıcaklık en sıcak ay olan Temmuz’da 18.1 °C (adalarında 16.3), en soğuk ay olan Şubat’ta -3.5 dereceye (adalarında -7.6) kadar geriler. Özellikle Estonya’nın güney kısmında çok geniş olan kar örtüsü Aralık ortasından Mart’ın sonuna kadar yerden kalkmaz.

Nemli bir havaya sahip olan bölgede yılın 120 civarı günü yağışlıdır, en çok yağışı Mart sonlarında alır. Ormanlar ülkede geniş yer kaplar.

Estonya Nüfusu

45.227 kilometrekare yüzölçümüne sahip Estonya’nın nüfusu 1.327.024 kişidir. Bu sayı Avrupa’nın Schengen bölgesi içinde en az nüfusa sahip olan yerlerden biri olduğunu göstermektedir. Estonya’nın nüfusu inişli çıkışlı bir seyir göstermektedir, bunun nedeni Sovyetler’den ülkeye, ülkeden Sovyetlere olan göçlerdir. Bu değişimler aşağıdaki tabloda yakından incelenebilir.

YılNüfus
20201.326.525
20191,325,648
20181,322,920
20171,319,390
20161,316,510
20151,315,325
20101,332,101
20051,355,648

Estonya Nüfus Dağılımı

2020 istatistiklerinde Etnik Estonyalıların nüfusa oranı %68.4 olmuştur. Başkent Tallinn etnik Estonyalı oranı ise %49.3 ile daha azdır. Estonya’da yaşayan diğer azınlıkların en başında Ruslar gelir, sonra Ukraynalılar, Belaruslular, Finler ve Litvanyalılar onu izler.

Rusların en fazla yaşadığı yer Harju idari bölgesi(nüfusun %36’sı) ve İda-Viru idari bölgesidir.

Estonya Dini

Estonya hakkındaki en ilginç bilgilerden birisi Estonya’nın dinidir. Eurobarometer 2005 anketi nüfusun ancak %16’sının bir dine inandığını ortaya koymuştur. Yani Estonya en yüksek ateist oranına sahip ülkedir. Bunun dışında en fazla inanana sahip din Hristiyanlıktır bunu çok küçük oranda inananı bulunan Yahudilik, İslam ve Budizm izler. Estonya nüfusu kadın erkek oranı her 100 kadına karşı 84 erkek olacak şekilde kadınların yoğunluğundan söz edilebilir. Estonya kadınların nüfusa oranının ikinci en fazla olduğu ülkedir.

Estonya Dili

Estonya ana dili Estonca’dır. Estonya’da konuşulan diller arasında Rusça açık ara ikinci dildir. 1944’ten 1991’e kadar Sovyet egemenliği altına girmiş olduğundan dolayı kırk yetmiş yaş arası Estonlar tarafından Rusça ikinci dil olarak akıcı biçimde konuşulabilmektedir. Bunun yanı sıra Rusça konuşanların Estonca konuşanlardan daha fazla olduğu kasabalar mevcuttur. Bunu yanı sıra adaların sahil kesimlerinde parlemontada azınlık olarak temsil edilen İsveççe konuşulan azınlık olsa da,bu topluluk neredeyse yok olmuştur. Estonya alfabesi 27 harften oluşur, bu harflerden dördü yabancı harf olarak adlandırılır.

Estonya Başkenti

Estonya Başkenti

Estonya’nın başkenti Tallinn’dir. Estonya’nın en fazla nüfusa sahip şehri olan Tallinn ülkenin finansal, endüstriyel ve kültürel merkezidir. Bilgi teknolojileri alanında çok ileridir ve çoğu yüksek teknolojili şirket buradan çıkmıştır.

Buradan çıkan Start-up’ların sayısının da nüfusa oranlandığında çok fazla olduğu görülebilir. Avrupa Birliği’nin IT temsilciliğinin merkez binası buradadır. Talinn’in eski ortaçağ yerleşim yeri olan Kesklinn çok iyi korunmuş ve UNESCO dünya mirası listesine dahil edilmiştir. Estonya’ya gidildiğinde gezilecek yerler arasında üst sıralardadır.

Talinn’de beş yılda bir düzenlenen Estonya Şarkı Festivali de UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültür Mirası listesine dahil edilmiştir. Talinn yılda yaklaşık olarak 4.3 milyon turist alır, bu rakam düzenli bir şekilde artmaya devam etmektedir. Ayrıca Avrupa’da en fazla alışveriş merkezine sahip olan şehirlerden biridir.

Estonya Hava Limanı

En büyük Estonya havalimanı başkent Tallinn’de bulunan Lennart Meri Tallinn Havalimanıdır.

Estonya Bayrağı

Estonya Bayrağı

Estonya Bayrağı yatay olarak üst üste beyaz, siyah ve mavi renklerden oluşmaktadır. Bayrak renklerinde Estonya’danın coğrafi ve iklim özellikleri ile oluşan görüntüden esinlenilmiştir.

Estonya Para Birimi

Estonya para birimi 2011 yılından beri Euro’dur. Euro bölgesine dahil olan ilk eski Sovyetler Birliği ülkesidir.

Estonya Ekonomisi

Estonya ekonomisinin %60’oranının üzerini hizmet sektörü oluşturmaktadır. Hizmet sektörünün büyük oranı IT’dir ve ülkenin alt yapısı da teknolojiyle donanmıştır. Kollektif yapıdan özel mülkiyete geçen tarımın üretimdeki payı giderek düşmektedir. Madencilik ise Gayri Safi Milli Hasıla’nın %1’ini oluşturmaktadır.

Estonya’nın en büyük ticaret ortakları Finlandiya, İsveç, Letonya, Rusya, Litvanya, Almanya, Hollanda’dır. Makine,ağaç ve kağıt ile tekstil en büyük ihracat kalemleridir. Estonya tükettiği enerjinin çoğunu kendi kaynaklarından oluşturmaktadır. Estonya Doğu ve Orta Avrupa’da en az kamu borcuna ve en az bütçe açığına sahip ülkedir.

Estonya’da Kişi Başı Milli Gelir

Estonya kişi başı milli gelir değişimi Dünya bankası verilerine göre aşağıdaki gibidir:

YılMilli Gelir(USD)
201938915
201836220
201733937
201631573
201529.397

Estonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Estonya asgari ücrete hak kazanmak için tam zamanlı ve haftada en az 40 saat çalışmak gereklidir. Öğretmenler hariç asgari ücretin yıllara göre değişimi şöyledir:

Yılücret/saatücret/ay
20203.48 €584€
20193.20 €540€
20182.97€500€
20172.78€470€
20162.54€430€

Estonya Yönetim Şekli Nedir?

Estonyo üniter parlementer bir yapıya sahiptir. Yasaları yapma yetkisi ismi Riigikogu olan parlementoya aittir, yürütme yetkisi ise hükümete aittir. Hükümet Estonya başbakanı tarafından Estonya cumhurbaşkanı önerisiyle oluşturulur.

Yargı üyeleri ise cumhurbaşkanı önerisi üzerine Riigikogu tarafından atanır. Cumhurbaşkanı onaylamadığı yasaları geri gönderebilir ya da Anayasa Mahkemesi’ne gönderebilir. Referandum mekanizması bulunmasına rağmen yapılan tek referandum Estonya’nın Avrupa Birliği’ne üyeliği hakkında olandır.

E-Estonya

Estonya e-hükümet sistemiyle devlet işlemlerinin neredeyse hepsini internet üzerinden yapmaktadır. Kamu hizmetleri böylece yirmi dört saat kesintisiz verilmektedir. 2019 seçimlerinde oyların %44’ü internet üzerinden verilmiştir. Estonya’da şirket kurmak isteyenler e-vatandaşlık sistemi üzerinden başvuru yapmak zorundadır.

E-esyonya sitesine buradan ulaşılabilir.

Estonya’da Gelir Vergisi

Estonya gelir vergisi oranı %20’dir. Sağladığı vergi ve diğer avantajlarla T.C vatandaşı girişimciler için son dönemde şirket kuruluşu ve farklı iş modelleri ile cazibe merkezi haline gelmiştir.

Vizem.net Estonya’da şirket kuruluşu konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Estonya Askeri Gücü

Estonya’da erkekler için askerlik zorunludur. NATO üyesi olan Estonya Afganistan, Irak, Kosova ve Mali dahil olmak üzere çeşitli askeri operasyonlarda bulunmuştur.

Estonya Telefon Kodu

Estonya telefon kodu 372’dir.

Estonya Plaka Kodu

Estonya plaka kodu EST’dir.

Estonya’nın Kıyısında Bulunan Deniz Hangisidir?

Estonya Baltık denizinin doğu kıyısında yer almaktadır. Denize girmek için birçok Beach bulunsa’da İklimi sebebiyle deniz tatili için iyi bir alternatif değildir.

Estonya Schengen Ülkesi Midir?

Estonya 2007’den itibaren AB üyesi ve aynı zamanda bu süreden beri Schengen ülke birliğine dahildir.

Paylaş: