Belçika Vizesi

Belçika Vizesi Nedir, Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vizesi, Belçika Krallığı’na uzun süreli olarak (90 günden fazla) ya da kısa süreli olarak (90 gün veya 90 günden daha az) seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken bir Schengen vizesidir.

Belçika Krallığı’na vize başvuru beş adım sonucu yapılmaktadır. Belçika Krallığı’na vize başvurusunda bulunabilmek için öncelikle, Belçika’ya neden gidilmek istenildiğinin netleşmesi ve bu doğrultuda bir vize kategorisinin seçilmesi gerekmektedir.

Belçika Krallığı’nı ziyaret amacıyla paralel bir vize türü (örneğin Belçika’da çalışması vizesi veya dil okulu vizesi gibi çeşitli vize türlerinden biri) seçildikten sonra ikinci adım olarak VisaOnWeb internet adresi üzerinden online olarak e-mail adresi ile kayıt olduktan sonra bir başvuru formu doldurulması ve ardından barkodlu başvuru formunun bir çıktısının alınması gerekmektedir. Belçika vize başvuru formu için elle doldurulmuş olan Belçika online başvuru formu geçerli değildir. Belçika Krallığı için vize başvurusu yapmış olan tüm kişilerin başvuruları yetkilendirilmiş İstanbul, Ankara, Bodrum, Antalya ve Gaziantep Belçika vize başvuru merkezleri tarafından değerlendirilmektedir.

Belçika vize başvurusu için üçüncü adım için yetkili aracı kurumun internet sitesi üzerinden online olarak veya çağrı merkezi aranarak bir randevu talebinde bulunulmalıdır. Belçika vize başvurusu randevu talebinin onaylanması sonucu randevu mektubu teslim alınmalıdır.

Belçika Krallığı’na vize başvurusunun dördüncü adımı için randevu günü ve saatinde İstanbul, Ankara, Bodrum, Antalya ve Gaziantep vize başvuru merkezlerinden hangisi seçildiyse o seçilen merkeze, Belçika vizesi için oluşturulan gerekli belge ve dosyalarla birlikte doldurulan Belçika vize başvuru formu teslim edilmelidir.

Belçika Krallığı’na vize başvurusunun son adımı başvuru sonuçlarını bekleyip, başvuru sonuçlandıktan sonra yetkili vize merkezlerine gidilerek pasaportun teslim alınmasıdır.

Belçika Vize Ücreti Tablosu 2021
Belçika Vize Türleri2021 Belçika Vize Başvurusu Ücretleri
Belçika Turistik Vizesi736 TL
Belçika Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi736 TL
Belçika Ticari Vizesi736 TL
Belçika Kültür ve Spor Etkinlikleri Vizesi736 TL
Belçika Tır Şoförü Vizesi736 TL
Belçika Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize736 TL
Belçika Transit Vizesi736 TL
Belçika Denizci Transit Vizesi736 TL
Belçika Evlenme Vizesi736 TL
Belçika Birlikte Yaşama Vizesi736 TL
Kaybedilmiş,çalınmış yahut süresi bitmiş kimlik/oturum kartı sahipleri için dönüş vizesiBaşvurunun C tipi veya D tipi olarak değerlendirilmesine göre 736 veya 1656 TL
Belçika Çalışma Vizesi (Türk Vatandaşları için)Ücretsiz
Belçika Çalışma Vizesi1656 TL
Belçika AU Pair1656 TL
0-6 yaş arası çocuklar (6 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar)Ücretsiz
6-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar)368 TL

Belçika Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Belçika Krallığı, umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından Belçika’ya seyahat etmeleri durumunda vize talep etmektedir.

Belçika Krallığı’nda, siyah (diplomatik), hizmet (gri), ve yeşil(hususi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları Belçika ziyaretlerinde 90 güne kadar olan ziyaretler için Belçika vizesinden muaftır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uzun süreli D tipi Belçika vizesine tabidirler.

Türkiye’den Belçika’ya umuma mahsus(bordo) pasaport ile seyahat edebilmek için Belçika turist vizesi, Belçika ticari vizesi, Belçika aile ziyareti vizesi, Belçika eğitim vizesi gibi ziyaret amacına uygun bir vize alınması gerekmektedir.

Belçika Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu

Belçika yeşil (hususi) pasaport hamili T.C vatandaşlarından vize istememektedir. Belçika, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yeşil pasaportları ile 180 günlük periyot içerisinde 90 güne kadar olan seyahatleri için vize talep edilmemektedir. Belçika’da 90 günden fazla yapılacak konaklamalar için yeşil pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları D tipi Belçika vizesine tabidir.

Belçika Kısa Dönemli (C Tipi) Vize Türleri Nelerdir?

Belçika kısa süreli(C tipi) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika turist vizesi: Belçika Krallığı’na turist olarak kısa bir süre seyahat edebilmek için kullanılan kısa süreli C tipi bir türüdür.
 • Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Belçika Krallığı’nda yaşayan aile yakını ya da arkadaşları kısa süreliğine ziyaret etmek için kullanılan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika ticari vize: Belçika Krallığı’nda iş insanları tarafından kısa iş seyahatleri için alınması gereken kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi: Spor müsabakası veya konser gibi etkinliklere katılım durumlarında Belçika Krallığı’na giriş sağlanması için kullanılan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika tır şoförü vizesi: Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Belçika Krallığı’na uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmetleri vermek için kullanılan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika evlenme vizesi: Belçika Krallığı’nda evlilik yapmak isteyenlerin başvurduğu kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika birlikte yaşam vizesi: Belçika Krallığı’nda yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olmak isteyen kişiler tarafından başvurulan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.

Belçika kısa süreli C tipi vizesi bir Schengen vizesi olduğundan; hamiline, 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 güne kadar Belçika’da bulunma hakkı tanımaktadır. Belçika Schengen Vizesi ziyaret edilecek Schengen bölgesinde en fazla 90 güne kadar kalma hakkı sunmaktadır.

Belçika Turist Vizesi

Belçika turist vizesi, Belçika’da düzenlenen turistik faaliyetler için ve Belçika tur programlarına katılımcı olabilmek için alınması gereken vize türüdür. Belçika turist vizesi bir Schengen vizesidir.

Belçika turist vizesine Andorra, Monako, İsviçre vatandaşlarının veya Avrupa Birliği üye ülkelerinden ve de Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkelerinden herhangi birinin vatandaşlarının ihtiyacı yoktur, ilgili ülke vatandaşları Belçika`da vizeye ihtiyaç duymadan 90 gün bulunabilmektedirler. Türk vatandaşları, Belçika’ya turist olarak girmek için Belçika turist vizesine ihtiyaç duymaktadırlar.

Belçika turist vizesi ile Belçika’da azami 90 güne kadar kalınabilmektedir. Belçika turist vizesi başvurusu yapabilmek için en az 3 ay geçerliliği olan ve 2 adet boş sayfası olan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olunması şarttır.

Bir Schengen vizesi olan Belçika Turist Vizesi için Belçika’ya turistik amaçlarla gideceğini kanıtlayabilecek herkes başvuruda bulunabilmektedir.

Belçika Evlilik Vizesi

Belçika evlilik vizesi başvurusu Belçika’da bir evlilik gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından kullanılan kısa dönemli C tipi bir vize çeşididir.

Belçika evlilik vizesi ile Belçika’da azami 90 güne kadar kalınabilmektedir. Belçika evlilik vizesi başvurusu yapabilmek için 2 adet boş sayfası olan ve en az 3 ay geçerliliği olan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olmak şart koşulmaktadır.

Belçika evlilik vizesini alabilen kişiler vize verilmesinin ardından evlilik sonrası eğer var ise Belçika’da daha uzun süre kalma talebi mutlaka taraflardan birinin ikamet ettiği Belçika bölge belediyelerine Belçika Evlilik Vizesi devamı için bildirilmelidir.

Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi, yabancı ülkeden bir vatandaşın Belçika’ya seyahat etmesine imkan tanıyan kısa dönemli C tipi bir vize çeşididir. Belçika’daki aile bireylerinin veya arkadaşlarının yanına gitmeyi planlayan kişiler Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuruda bulunabilirler.

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi hamilleri Belçika’da en fazla 90 gün kalabilmektedir. Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için en az 3 ay geçerliliği olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunda 2 boş sayfa bulunması şartı koşulmaktadır.

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi için Belçika ’da ziyaret edilecek bireyin yazması beklenen ve Belçika’daki ilgili belediye tarafından onaylanması gereken davet mektubunda, Belçika aile ve arkadaş ziyaret vizesi için başvuru yapan kişinin kalacağı açık adres, ziyaret nedeni ve ek olarak ziyaret tarihleri mutlaka sunulmalıdır. Belçika’da yaşadığı bilinen akraba üye veya üyelerinin yahut arkadaş veya arkadaşların vize için başvuran yabancı uyruklu kişi için kefil olması beklenmektedir ve vize için başvuran kişinin Belçika’da kalmayı plandığı süre boyunca ekonomik destek sağlanacağına dair teminatta bulunulması ve mali durumunu belgelenmesi Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi şartlarındandır.

Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi bir Schengen vize türü olduğundan Belçika’da yaşayan bir arkadaş veya aile ferdinden davetiye yazısı almak Belçika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi sahibi olabilmenin gerekli şartlarındandır.

Belçika Tır Şoförü Vizesi

Belçika tır şoförü vizesi, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre boyunca Belçika’yı ziyaret etmesine imkan tanıyan kısa dönemli C tipi bir vize çeşididir. Belçika tır şoförü vizesi için Türkiye’de kayıtlı araçlar aracılığı ile Belçika’ya uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmetleri sunan sürücüler başvuruda bulunabilir.

Belçika tır şoförü vizesi, Belçika sınırları içerisinde azami 90 gün kalmaya olanak sağlamaktadır. Belçika tır şoförü vizesi başvurusu yapabilmek için 2 boş sayfası bulunan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olunması koşulu bulunmaktadır.

Belçika tır şoförü vizesi alabilmek için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika Tır Şoförü Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika Ticari Vizesi

Belçika ticari vizesi, yabancı ülke vatandaşı tarafından sınırlı bir süre Belçika’nın iş için ziyaret edilmesine imkan tanıyan kısa dönemli C tipi bir vize çeşididir. Belçika’da şubesi, ortağı veya işbirlikçisi olan ve sık sık bir iş yapmak için Belçika’ya seyahat etmek durumunda kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının Belçika ticari vizesi alması gerekmektedir.

Belçika ticari vizesi hamilinin Belçika’ya 180 günlük periyot içinde 90 güne kadar Belçika’ya seyahat etmesine ve orada kalmasına izin veren kısa süreli bir Schengen vize tipi olarak da bilinmektedir. Belçika ticari vizesi, Belçika’da iş yapmak, toplantılara katılmak, sözleşme imzalamak veya fuara katılmak gibi çeşitli iş amacıyla gitmeyi planlayan kişilere sunulan bir imkandır.

Belçika ticari vizesi ile Belçika’da azami 90 gün kalınabilmektedir. Belçika ticari vizesi başvurusu yapmak için 2 adet boş sayfası ve 3 ay geçerliliği olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu gerekmektedir.

Belçika ticari vizesi, özellikle iş insanlarının; Schengen bölgesine iş amaçlı seyahat edilmesi gerektiği durumlarda başvuruda bulundukları kısa süreli bir vize türüdür. Belçika ticari vizesine sözleşme imzalama, iş toplantısına katılma gibi ticari amaçlar ile Belçika’yı ziyaret etmeyi amaçlayan bireyler tarafından başvurulmaktadır ancak Belçika Ticari Vizesi kapsamında mesleki bir faaliyette bulunulmasına izin verilmemektedir.

Belçika Birlikte Yaşam Vizesi

Belçika birlikte yaşam vizesi, yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olmayı planlayan kişilere, isteklerini yerine getirmelerine imkan tanıyan kısa dönemli C tipi bir vize çeşididir. Belçika birlikte yaşam vizesinin verilmesinden ve yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olunmasının ardından, Belçika’da uzun süre kalma talebinin taraflardan birinin ikamet ettiği bölge belediyesine bildirilmesi gerekmektedir.

Belçika birlikte yaşam vizesi ile Belçika’da en fazla 90 gün boyunca kalınabilmektedir. Belçika birlikte yaşam vizesi başvurusu yapmak için en az 2 sayfası boş ve 3 ay geçerliliği olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu şart koşulmaktadır.

Belçika birlikte yaşam vizesi aday başvuru hamilinin, başvuru sırasında Belçika’ya seyahatin neden gerçekleştirilmek istendiğini açıklayan belgeleri bir başka deyişle taraflar arasındaki ilişkinin tarihçesini, ilişkinin kalıcı ve dürüst bir şekilde ilerlediğininin (kanun tarafından tescil edilmiş ortaklık) Belçika Birlikte Yaşam Vizesi için ispatını sunabilmesi beklenmektedir.

Belçika Dil Okulu Vizesi

Belçika’ya dil okulu vizesi ile gelen adayların azami 90 gün Belçika’da kalma hakları vardır. Belçika dil okulu vizesi başvurusu yapmak için en az 2 sayfası boş ve 3 ay geçerliliği olan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu gerekmektedir.

Belçika Kültür ve Spor Etkinlikleri Vizesi olmalıdır

Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre boyunca Belçika’yı ziyaret etmesine imkan tanıyan kısa dönemli C tipi bir vize çeşididir. Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi kültürel ya da sportif etkinlikler gibi çeşitli amaçlarla Belçika’ya seyahat etmeyi planlayan kişilerce başvurulan bir vize türüdür.

Belçika kısa süreli kültür ve spor etkinlikleri vizesi, Belçika’da belirli zamanlarda düzenlenen kültürel ve sportif etkinliklere veya yarışmalara katılmayı planlayan kişiler tarafından başvurulan bir vize türüdür. Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi 90 gün boyunca Belçika’da kalma hakkı tanımaktadır. Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi başvurusu için 3 aylık geçerliliği olan var 2 boş sayfası olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu şartı koşulmaktadır.

Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımın gerçekleştirilebilmesi için alınması gereken kısa süreli bir vize türü olmakla birlikte Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi, kısa süreli Schengen vizesi kapsamındadır. Belçika kültür ve spor faaliyetleri vizesi alabilmek için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika Kültür ve Spor Faaliyetleri Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika D Vizesi (Uzun Süreli) Türleri Nelerdir?

Belçika Krallığı D tipi (uzun süreli) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika aile birleşimi vizesi: Belçika vatandaşı olan kişilerin aile ferdi olup, Belçika’da uzun dönem oturmaları amacıyla kullanılan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika çalışma vizesi: Belçika Krallığı’nda çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin yetkili yerel kurumlardan önceden alınacak randevu aracılığıyla çalışma izni edinebilmesini sağlamak için kullanılan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika au pair vizesi: Belçika Krallığı’nda yabancı uyruklu kişilerin 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika’da devlete ait bir üniversite veya yükseköğretim kurumunda staj veya öğrenci vizesi: Belçika Krallığı’nda yabancı uyruklu kişilerin 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanımak için kullanılan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika’da özel bir eğitim kurumunda staj veya öğrenci vizesi: Belçika Krallığı’nda yabancı uyruklu olan kişilerin 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanımak için başvurulan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika single permit vizesi: Belçika’da yabancı uyruklu kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun dönem D tipi bir vize türüdür. Belçika vatandaşı olan kişilerin aile ferdi olup, Belçika’da uzun dönem oturmak isteyen kişiler içindir.

Belçika Krallığı’nı ziyaret etmek için başvurulan uzun süreli vizeler, Belçika ulusal vize olarak adlandırılmaktadır. Belçika uzun süreli D tipi vizesi hamiline, Belçika’da 90 günden fazla bulunma hakkı tanımaktadır.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Belçika aile birleşimi vizesi, Belçika Krallığı’nda oturum izni bulunan kişilerin aile fertlerinin Belçika’da 90 günden fazla kalabilme hakkı tanıyan uzun süreli bir D tipi vize çeşididir. Belçika aile birleşimi vizesine, Belçika vatandaşı olan kişilerin ailesinin bir üyesi olarak, Belçika’da daha sonraki dönemlerde yaşamayı planlayan kişiler başvurabilmektedir. Belçika aile birleşimi vizesi alabilmek için sunulan aile üyesi olma durumu eş, 18 yaş altı çocukları ve 18 yaş altında eşin çocukları şeklinde belirlenmiştir. Belçika aile birleşimi vizesi, Belçika’da yasal olarak ikamet eden kişilerin Belçika dışında ikamet eden aile üyelerini, Belçika’da yaşaması için başvurması gereken uzun süreli D tipi vize türüdür.

Belçika aile birleşim vizesine başvurabilmek için Belçika’da yaşayan taraf veya tarafların AB (Avrupa Birliği) ya da AEA (Avrupa Ekonomik Alan) ülkelerinden birinin vatandaşı olmak, Belçika vatandaşı olmak, Belçika’da yasal olarak ikamet hakkına sahip olmak ve yabancı uyruklu olmak gibi sunulan çeşitli niteliklerden birine sahip olması beklenmektedir.

Belçika aile birleşim vizesine başvurabilmek için en az 1 yıl geçerliliği olan ve 2 sayfası boş olan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu gerekmektedir.

Belçika Krallığı’na Belçika uzun süreli D tipi vize ile seyahat edildiğinde Belçika makamlarına bildiride bulunmak ve Belçika oturma izni alınması gerekmektedir. Belçika’da yaşayan kişiler oturum izinlerini uzatarak Belçika aile birleşimi vizesi sayesinde Belçika‘da daha uzun süre ikamet edebilmektedirler.

Belçika aile birleşimi vizesi bir başka adı ile Belçika evlilik vizesi alabilmek için Belçika’da yasalara uygun bir biçimde ikamet eden kişinin aile üyesi olmak gereklidir ve istenilen belgelerin toplanmasının ardından Belçika dış temsilciliklerine vize için başvurular yapılabilmektedir. Belçika aile birleşimi vizesi başvuru süreci yaklaşık olarak 3 ay sürmektedir. Belçika aile birleşimi vizesi sahipleri Belçika’da en fazla 1 yıla kadar ikamet etme hakkını elde ederler ve Belçika aile birleşimi vizesi sahipleri Belçika’daki vize süresi bittikten sonra da ülkede yaşamaya devam etmek istediği Belçika oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir. Belçika aile birleşimi vizesi, Belçika vatandaşı olmayan kişilerin Belçika’da yasal olarak yaşamaya devam etmekte olan eş, çocuk ya da ebeveynlerini 3 aydan 1 yıla kadar ziyaret etmelerine imkan tanıyan Belçika aile birleşim vizesi, Belçika’da yaşayan kişinin yakınlık derecesine göre başvurularda öncelik tanınmaktadır. Belçika aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika Aile Birleşim Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika Çalışma Vizesi

Belçika çalışma vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun dönem D tipi bir vize çeşididir. Belçika çalışma vizesi, Belçika Krallığı’nda çalışmayı planlayan kişilerin yetkili yerel kurumlardan daha önceden temin ettikleri randevu aracılığı ile çalışma izni elde edilebilmektedir. Belçika çalışma vizesi, bireyin Belçika’dan bir iş teklifi alması veya kendisinin bizzat iletişime geçtiği kurumlarla Belçika’da bir iş bulması halinde sahip olunması beklenen bir Belçika vizesi türüdür. Belçika çalışma vizesi, imzalanan iş sözleşmesinde verilen süre dahilinde vize hamiline Belçika’da çalışarak yaşama ve ikamet hakkı sunmaktadır. Belçika çalışma vizesi, Belçika Krallığı’nda azami olarak 1 yıla kadar yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler için Belçika Krallığı tarafından biçimlendirilmiş Belçika vize türlerinden biridir. Belçika çalışma vizesi sahipleri, Belçika’da doğrudan oturum izni hakkına sahip olmamakla birlikte Belçika çalışma vizesi sahiplerinin Belçika’ya ulaştıktan sonra Belçika oturum izni için göçmenlik bürolarına ayrıca başvuru yapmaları gerekmektedir.

Belçika çalışma vizesi başvurusu için adaylara 2 adet boş sayfası ve 1 yıl daha geçerliliği olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu şartı koşulmaktadır.

Belçika çalışma vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika Çalışma Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika AU Pair

Belçika AU Pair vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun dönem D tipi bir vize çeşididir. Belçika AU Pair vizesi; geçici süreliğine bir ailenin yanına taşınmak, yanlarına taşınılan aile ile anlaşmalı olarak ailenin günlük işlerine yardım etmek ve ek olarak dil bilgilerini geliştirmek, bulundukları ülkenin kültürel yaşamını benimsemek ve ailenin bir parçası olarak ülkedeki yaşam tarzını benimsemek isteyen genç adaylar tarafından tercih edilen vize türüdür.

Belçika AU Pair vizesi kapsamında başvuru için; adayın yanında kaldığı aile, iş sözleşmesi, çalışma izni ve diğer gerekli olan tüm belgeler eksiksiz bir biçimde düzenleyerek gerekli kuruma teslim etmelidir. Belçika AU Pair vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika AU Pair Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika Erasmus Staj Vizesi

Belçika Erasmus staj vizesi, yabancı uyruklu kişilere Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilme imkanı tanıyan uzun dönem D tipi bir vize çeşididir. Belçika Erasmus staj vizesi Belçika Krallığında devlet koleji veya devlet üniversitelerine gidecek olan kişilerin başvurması beklenen bir vize çeşididir. Belçika Erasmus staj vizesi hamili eğer burssuz staj yapmaya gidiyor ise staj yapacağı kurum ile ilgili tüm bilgileri içeren evrakları eksiksiz bir biçimde sunması gerekmektedir.

Belçika Erasmus vizesi, eğitim almak için veya eğitim alınan alanla ilgili yurt dışında bir iş deneyimi kazanmayı hedefleyerek Belçika’yı tercih eden öğrencilere; lisans, yüksek lisans, lisans sonrası eğitim veya dil eğitimi alanlarında Belçika’da staj yapma ve oturum hakkı sunmaktadır. Staj durumu ve gerekliliklerine göre öğrenciler için staj yapılacak kurumlar tarafından sağlanacak eğitimin devam ettiğini belirten beyan ile Belçika erasmus staj vizesi süresi uzatılabilmektedir. Belçika Erasmus staj vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika Erasmus Staj Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkili merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika erasmus staj vizesine başvuru yapabilmek için en az 1 yıl geçerliliği olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ve 2 boş sayfa şartı koşulmaktadır.

Belçika İşçi Vizesi

Belçika işçi vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun dönem D tipi bir vizey çeşididir. Belçika işçi vizesi, Belçika Krallığı’nda çalışmayı planlayan kişilerin yetkili yerel kurumlardan daha önceden temin ettikleri randevu aracılığı ile çalışma izni elde edebilmesini sağlamaktadır. Belçika işçi vizesi, adayların Belçika’dan bir iş teklifi alma veya şahsen iletişime geçtiği kurumlarla Belçika’da bir iş bulması halinde sahip olunabilen Belçika vizesi türüdür. Belçika işçi vizesi, imzalanan iş sözleşmesinde verilen süre dahilinde vize hamiline Belçika’da çalışarak yaşama ve ikamet hakkı sunmaktadır. Belçika işçi vizesi, Belçika Krallığı’nda 1 yıla kadar yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler için Belçika Krallığı tarafından biçimlendirilmiş Belçika vize türlerinden biridir. Belçika işçi vizesi sahipleri, Belçika’da doğrudan oturum izni hakkına sahip olmamakla birlikte Belçika işçi vizesi sahipleri Belçika’ya ulaştıktan sonra Belçika oturum izni için göçmenlik bürolarına ayrıca başvuru yapabilmektedirler.

Belçika işçi vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika İşçi Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika Öğrenci Vizesi

Belçika öğrenci vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun dönem D tipi bir vize türüdür. Belçika öğrenci vizesi, Belçika Krallığı’nda özel kolejlere, özel veya kamu üniversitelerine gitmeyi planlayan kişilerin başvurması gereken vize tipi olarak tanımlanabilir. Belçika Krallığı’nda özel kolejlere veya özel üniversitelere gitmeyi planlayan kişiler, öğrenim görmeye gittikleri kurumla ilgili tüm bilgileri içeren evrakları eksiksiz bir biçimde sunması gerekmektedir. Belçika öğrenci vizesi, Belçika’da azami 1 yıla kadar eğitim görme olanağı sağlayan vize türüdür.

Belçika öğrenci vizesi başvurusu yapacak adayların 1 yıldan uzun geçerliliği ve 2 boş sayfası olan Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahibi olma şartı koşulmaktadır.

Belçika öğrenci vizesi ile Belçika’da eğitim görmek ve haftalık 20 saat çalışmak mümkündür. Belçika öğrenci vizesi kapsamında eğitimin beklenenden daha uzun sürmesi halinde vize süresi uzatılabilmektedir. Belçika öğrenci vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin, Belçika Öğrenci Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika Single Permit Vizesi

Belçika single permit vizesi, Belçika Krallığı’n’da yabancı uyruklu olan kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmesine imkan tanıyan uzun dönem D tipi bir vize türüdür. Belçika single permit vizesi, Belçika vatandaşı olan kişilerin aile üyelerinden biri olarak Belçika’da uzun dönem yaşamak isteyen kişilerin başvurabileceği bir vize çeşididir.

Belçika single permit vizesine başvuru yapacak adayların en az 1 yıl geçerliliği ve 2 boş sayfası olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olmaları gerekmektedir. Belçika single permit vizesi için başvuruda bulunacak adayların, Belçika Single Permit Vizesi alabilmek amacıyla gerekli dosyaları ve belgeleri Belçika vize başvurularını değerlendiren yetkilendirilmiş merkezlere sunmaları gerekmektedir.

Belçika Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Belçika schengen vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika vizesi başvuru formu ve taahhütname: Belçika vize başvuru formu online olarak tamamen doğru bilgilerle eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve 2 adet çıktısı alınarak imzalanmalıdır.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf: Schengen vize fotoğraf kriterlerine uygun, biyometrik 2 adet özdeş fotoğraf çektirilmelidir.
 • Geçerli bir pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Belçika seyahatinden dönüşte minimum 3 ay daha geçerli ve en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Pasaportun fotokopisi ve varsa sahip olunan eski vizelerin fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Belçika’da kalınacak olan süre boyunca tüm sağlık masraflarını karşılayabilecek bir sağlık sigortasına sahip olunduğuna dair bir kanıt gerekmektedir.
 • Mali yeterliliğin kanıtı: Belçika’da kalınacak olan süre için Belçika vizesine başvuran kişinin kendisini finanse edebileceğine dair kanıt gerekmektedir. Finansal araçların kanıtı, sahip olunan bir banka hesabı ya da Belçika ‘daki kalışı finanse edecek sponsor olan kişinin beyanı kanıt olarak sunulabilmektedir.
 • Belçika’daki konaklama yerini kanıtı: Belçika’da kalınan süre boyunca kişinin nerede kalacağını kanıtlaması gerektiğinden Belçika’da konaklama kanıtı rezervasyon bilgileri, kira sözleşmesi veya bir yakının yanında kalınılıyor ise adres bilgileri ile kanıtlanmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Belçika vizesine başvuran kişinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Belçika vize harcı ödeme dekontu: Belçika vizesi başvuru ücretinin ödendiğine dair kanıt olarak bir dekont sunulması gerekmektedir.
 • Var ise iş kabulünün veya kurs, okul kabulünün kanıtı
 • Belçika’ya gitme nedenini açıklayan motivasyon mektubu; örneğin iş, eğitim vb. gibi.

Belçika vize başvurusu için gerekli evraklar başvuru yapılmadan en geç 3 gün içerisinde düzenlenmelidir. Belçika vizesi için gerekli evrakların başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İstenen Belçika vize başvuru evrakları başvuru yapılmadan önce eksiksiz ve doğru beyanlar sunularak hazırlanmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Belçika vize başvuru formu, başvuru sürecinde büyük önem arz ettiği için dikkatle doldurulmalıdır. Belçika vize başvuru formunu doldururken türkçe karakterler kullanarak ve tükenmez mavi kalemle doldurmak gerekmektedir. Belçika vize başvuru formu, lekeli veya ıslak olması durumunda kabul edilmeyecektir. Belçika vize başvuru formuna konulacak fotoğrafın yapıştırılması ve kesinlikle zımbalanmaması gerekmektedir.

Eksik veya hatalı doldurulan Belçika vize başvuru formu ile yapılan başvurular, konsolosluk tarafından reddedilecektir.

Belçika Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Belçika vizesi için fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olmalıdır. Belçika vizesi almak için yapılan başvurularda değerlendirilmeye sunulan fotoğrafın 6 aydan eski olduğu tespit edilir ise Belçika vize başvurusu kabul edilmemektedir.

Belçika vizesi gerekli 2 adet fotoğraf renkli ve beyaz zemin üzerinde olmalı ve nötr bir surat ifadesi sahip olunması gerekmektedir. Belçika vize fotoğrafında adayın yüzü fotoğrafın %70’lik kısmını kaplamalı, gözlük kullanılıyorsa yansıma yapmamalı, dini sebepler dışında baş çevresi aksesuarla kapatılmamalıdır.

Belçika Vizesi Garantörlük Belgesi Nedir?

Belçika vizesi garantörlük belgesi, Belçika’da bulunulacak süre boyunca vize başvurusu sahibinin kendi yaşam masraflarını finanse etme yeterliliğinin ispatı için; var ise kendi ekonomik durumunun beyanı veya verilecek olan bursun ispatı eğer yok ise de bir garantörün Belçika vizesi başvuru sahibini desteklediğine dair çeşitli kanıtların ibraz edilmesi için sunduğu belgelerin tümü olarak tanımlanabilir.

Belçika vizesi için garantör olmak isteyen bir kişinin Belçika’da geçici oturum iznine sahip olması o kişinin garantör olmasında önündeki engellerden biridir; garantör olmak isteyen kişi eğer ki geçici oturum iznine sahip ise garantör olamadığı gibi maddi yeterliliğinin kanıtlanması için bir bankadan temin edilen herhangi bir mevduat hesabı beyanı da kabul edilmemektedir.

Belçika Vizesi Dil Tercih Formu Nedir?

Belçika vizesi dil tercih formu, Belçika vize başvurusu için gerekli belgeler tamamlanırken düzenlenmesi gereken bir formdur. Belçika vizesi dil tercih formunda, Belçika Krallığı Almanca, Felemenkçe ve Fransızca biçiminde olmak üzere 3 farklı resmi dile sahip olduğu için kişinin vize başvuru sürecinde Almanca, Felemenkçe veya Fransızca dillerinden birini tercih etmesi gerekmektedir. Belçika vizesi dil tercih formunda eğer kişi vize başvurusunu İngilizce olarak tamamlamayı tercih eder ise Belçika vizesi dil tercih formundaki “Tercih Yok” kısmını işaretleyebilmektedir.

Belçika Vizesi Sağlık Raporu Nedir?

Belçika vizesi sağlık raporu, uzun dönem D tipi vize başvuruları için sunulması gereken bir rapordur. Belçika vizesi sağlık raporu, İstanbul Belçika Başkonsolosluğu tarafından düzenlenmiş olan sağlık raporu alınabilecek doktorlar listesindeki İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’de bulunan herhangi bir doktordan temin edilebilir. Belçika vizesi sağlık raporunun temin edilebileceği doktorlara ait açık adres ve telefon bilgilerine VFS Global Belçika internet adresi üzerinden erişilebilir. Belçika vizesi sağlık raporunun 6 aydan eski olmaması ve sağlık raporu belgesinin hem aslının hem de fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vize başvurusu için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 1. Seyahat amacına uygun belçika vize türü seçilir.
 2. İlgili Belçika vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 3. Belçika vize başvuru merkezleri üzerinden randevu oluşturulur
 4. Randevu tarihinde evrak beyanı yapılır ve biyometri işlemleri tamamlanır
 5. Başvuru sonucu beklenir.

Vizem.net Türkiye’deki Belçika vize onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika vize başvurusu yapmak için öncelikle e-posta ile VisaOnWeb isimli internet adresi üzerinde hesap açılmalı ve randevu alınmalıdır.

Belçika vizesi için VisaOnWeb aracılığıyla şahıslar ikamet illerine en yakın Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Edirne ve Antalya illerinde bulunan vize başvuru merkezlerinden randevu alınabilmektedir. VFS Global Belçika vize başvuru merkezleri aracılığıyla ve Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliğine yapılabilmektedir.

Belçika Vizesi İdari Harç Bedeli Ne Kadardır?

Belçika vizesi idari harç bedeli Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Belçika vize harçları, Belçika dış temsilcilikleri hesabına bireysel veya akredite acenteler aracılığı ile yatırılabilmektedir. Belçika vizesine başvuran kişilerden hizmet harcı bedeli olarak İstanbul ve Ankara vize değerlendirme merkezlerinde kdv dahil 248 TL alınırken; Antalya, Bodrum ve Gaziantep vize değerlendirme merkezlerinde KDV dahil 276 TL alınmaktadır.

Belçika kısa dönem C tipi veya uzun dönem D tipi vizesi için başvuran her adaydan alınan Belçika Vize Ücreti ve hizmet harcı bedelinin birbirinden farklı ödemeler olduğunun altı çizilmelidir.

Belçika Vizesi Kaç Günde Alınır?

Belçika vizesi ortalama olarak 15 iş günü içinde çıkmaktadır. Belçika vizesinin temini için işlem süresi, Türkiye’de bulunan Belçika Başkonsolosluğu vize bölümünün iş akışı ve o dönemdeki yoğunluğu göz önüne alındığında farklılık gösterebilmektedir.

Belçika Vizesi Almak Zor Mudur?

Hayır. Belçika vizesi almak; Belçika vizesi için geçerli seyahat sebebi ve tüm belgelerin doğru beyanlarla eksiksiz hazırlanması olması durumunda Belçika vizesi almak zor değildir.

Belçika vize işlemleri özveriyle yönetilmesi gerektiren zorlu bir süreç olduğundan tüm Belçika Vize Takip işlemleri için vizem.net’in deneyimli uzman danışmanlarından yardım alabilmek mümkündür.

Belçika Vize Reddi Nedir?

Belçika vize reddi; İstanbul, Ankara, Bodrum, Antalya ve Gaziantep vize merkezlerince, başvuran adayın sunduğu tüm belgelerdeki verilen bilgilerde bir tutarsızlık veya gerçek olmayan bir durumun tespiti halinde, sahte ve şüphe yaratacak nitelikte evrak ibraz eden adayın vize başvurunun reddedilmesi anlamına gelmektedir.

Belçika vize reddi, sahte seyahat belgesi sunulması, planlanan seyahat için gerekli finansal birikimin kanıtlanamaması, ve başvuru sahibinin Schengen Bilgi Sistemi’nde giriş yasağı kaydının bulunması gibi durumların en az birinin bulunması; adayların vize başvurularının olumsuz yanıtlanması ile sonuçlanabilir.

Belçika Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Belçika vize reddi itiraz dilekçesi, Belçika vizesi için başvuran adayın çeşitli durumlardan kaynaklanarak reddedilmesi durumunda başvuru sahibi tarafından yazılması gereken bir dilekçe çeşididir. Belçika vize reddi itiraz dilekçesinin en geç 1 aylık süre içerisinde başvuru yapılan Belçika Konsolosluğu’na ulaştırılması gerekmektedir.

Belçika vize reddi alan başvuru sahiplerine, red nedenlerinin açıklandığı standart bir form ulaştırılmaktadır. Belçika vize reddine itiraz dilekçesinin kapsayıcı ve nitelikli bir biçimde yazılabilmesi için, red nedenlerinin belirtildiği standart formdaki gerekçeler iyice özümsemeli ve o çerçevede bir vize reddi itiraz dilekçesi yazılmalıdır.

Belçika vize başvuru reddine itiraz metni, Belçika vize başvuru sahibinin reddin hukuka aykırı bulunmasının nedenlerini içermelidir. Hazırlanan Belçika vizesi reddine itiraz metni Almanca, Felemenkçe veya Fransızcaya veya İngilizce’ye tercüme edilmelidir, nüshası alınmalıdır ve imzalanmalıdır. Belçika vizesi reddi itirazı başvuru yapılan ilgili Belçika Dış Temsilciliğine iletilmelidir.

Belçika Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Belçika vizesi için başvuran adayın başvurusu sisteme girildiğinde, adaya bir başvuru takip numarası verilmektedir. Belçika vizesi için başvuruda bulunan adaya verilen takip numarası ile Belçika vize başvuru merkezi resmi internet adresi üzerinden, vize başvuru durumu online olarak takip edilebilmektedir.

Belçika vizesinin onaylanıp onaylanmadığı aday tarafından VFS Global Belçika üzerinden online olarak yapılan vize sorgulama işleminde vizesinin onaylanıp onaylanmadığı bilgisi yer almaz ancak vize başvurusunun son durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan bireysel başvurularda Belçika vize sorgulama işlemi ve vize takibi, uzman danışman ekibi tarafından yapılmaktadır. Belçika vize sorgulama işlemi için vizem.net danışmanlarından hizmet alınıyor ise danışmanlar başvuru sahibini, pasaportun adrese ulaştırılmasından sonra ve vize başvurusu onaylandıktan sonra bilgilendirmektedir.

Belçika vizesinin son durumu için online olarak vizem.net üzerinden vize başvuru sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Belçika vize sorgulama işlem için vizem.net vize takip hattı haftanın 7 günü boyunca 08:30 – 20:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: