Avustralya Vizesi

Avustralya Vizesi Bilgi ve Başvuru Merkezi 2022

Avustralya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için pasaport türü (Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah)) fark etmeksizin geçerli bir Avustralya vizesi bulundurma zorunluluğu vardır.

Türkiye’den vize başvuruları Ankara, İstanbul Beyoğlu ve Gaziantep’te bulunan Avustralya Vize Başvuru Merkezleri (AVBM- VfsGlobal) aracılığıyla yapılmaktadır. Türk vatandaşlarının vize karar onayları Avustralya Büyükelçiliği Ankara, İstanbul veya Çanakkale illerindeki Konsoloslukların vize birimlerince onaylanmaktadır.

Vizem.net tüm Avusturalya vize türleri için danışmanlık hizmeti vermekte ve son 3 yılda en fazla Avustralya vize başvurusunu %98,7 onaylanma oranı ile gerçekleştirmiş akredite acentedir.

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle seyahatinizin amacına uygun bir vize türü belirlenmelidir. Vizem.net danışmalığında yapılan Avustralya vize başvurusu için aşağıdaki prosedür izlemektedir.

 1. Alınacak vize türü belirlenip gerekli evrakların vizem.net merkez ofisine gönderilmesi istenir.
 2. Evraklar ulaştıktan sonra ilgili danışman kontrolleri sağlayıp eksik evrak varsa tamamlar.
 3. Başvuru sahibi adına başvuru formu, ve dilekçe doldurularak aracı kurum AVBM’den parmak izi için randevu alınır. Bu aşamadan sonra hazırlanan evraklar ilgili saha danışmanına iletilir.
 4. Randevu tarihinde saha danışmanı aracı kurumdaki başvuru işleminin hızlandırılması ve biyometrik bilgilerin verilmesi için başvuru sahibine refakat eder. Bu aşama ile Avustralya vize başvurusu tamamlanmış olur. Vize onaylandıktan sonra pasaport tekrar saha personeli tarafından alınarak başvuru sahibine kargo ile gönderilir. Tüm süreç 5 aşamalı bilgilendirme SMS’i ve online olarak vizem.net üzerinden takip edilebilir.

İstenirse vizem.net üzerinden sadece form doldurma ve randevu oluşturma hizmeti alınabilir. Bu durumda vize başvurusunu başvuru sahibi tamamlar ve takibini yapar.

Evrakların vizem.net merkez ofisine ulaşmasından sonra başvurunun takibi online olarak yapılabilmektedir.

Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya Vize Başvurusu

Acente kullanılmadan şahsen yapılacak Avustralya vize başvurusu için ise aşağıdaki prosedür izlenmektedir.

 1. Alınacak vize türü belirlendikten sonra seyahat detaylarını, kimlik bilgilerini, ve kiminle seyahat edileceği bilgilerinin istendiği çevrimiçi başvuru formu İngilizce olarak doldurulur.
  Bu süreç özellikle ilk defa online başvuru yapacak bireyle için karmaşık gelebilir. Avustralya vize reddinin temel sebebi başvuru sırasında doğru vize türünün seçilmemesi ve yanlış doldurulan formlardan kaynaklanmaktadır.
 2. Formun doldurulması ile birlikte en yakın aracı kurum şubesinden randevu alınır. Randevu alırken birden fazla başvuran birlikte başvuruyorsa hepsi tek tek bir başvurucu sayfasından eklenmelidir. Ayrıca ücretli fotokopi, form doldurma desteği, öncelikli görüşme gibi ek-hizmetler isteğe bağlı olarak seçilebilir. Vize ödemesi Başvuru merkezinde yapılır.
 3. Başvurulan vize türüne uygun gerekli evraklar hazırlanarak randevu tarihinde şahsen başvuru merkezine gidilerek biyometrik bilgiler verilir ve evrak beyanı yapılır.

Bu süreçte eksik yada yanlış hazırlanmış bir belge bulunuyorsa sürecin en baştan başlamasına ve başvuru sahibi için zaman kaybına sebep olabilmektedir.

 1. Vize başvurusu yapan kişilere beyan ettikleri telefon ve e-posta aracılığıyla başvurularının durumu ve işlemleri tamamlanmış başvurulara ilişkin pasaport/vize/belgelerini Avustralya Vize Başvuru Merkezlerinden sadece Çarşamba günleri 09:00-16:00 saatleri arasında gişelerden teslim alınabileceği ile ilgili bilgilendirme yapılır.
 2. Vize onay süreci sonunda (vize türüne göre 7-15 gün) onay cevabının ardından başvuru sahibi tekrar aracı kurum merkezine giderek vizesini pasaportu ile birlikte teslim alır. Vize Başvuru Merkezlerinden farklı şehirlerde olan kişilerin tekrar başvuru merkezinin bulunduğu şehre (İstanbul, Ankara, Gaziantep) gelmesi gerekir. Fakat vizemnet aracılığıyla başvuru yaptığınız takdirde evraklar kargo ile tarafınıza ulaştırılacaktır.

Avustralya Vize Türleri Nelerdir?

Avustralya farklı türde vize seçenekleri sunmaktadır. Uygun vize türünü belirlemek için İngilizce hizmet veren Avusturya Göç ve Sınır Koruma Departmanı internet sayfasındaki VisaFinder uygulaması kullanılabilir. Visa Finder Avustralya için farklı vize seçenekleri, uygunluk ve başvuru sürecinde yapılması gerekenler hakkında bilgi vermektedir. Hangi vize türünün uygun olduğunu belirlemek için ziyaretin kısa süreli mi (12 aydan kısa) yoksa süresiz mi olduğunun belirlenmesi gerekmektedir.

Ayrıca her vize türü için çeşitli sınırlamalar bulunmaktadır. Örneğin bir turistik ziyaret vizesi alındığında belli durumlar dışında vize uzatma yapılmaz, çalışma izni verilmez, 3 aydan uzun eğitimsel faaliyete izin verilmez.

Vize türünü seçmek ziyaret amacını net biçimde belirlemekle ilgilidir. Farklı vize türleri kodlar (600,490 gibi) ile tanımlanmıştır.

Turistik bir ziyaret, konferansa katılmak, üniversite eğitimi, master, doktora eğitimi, iş kurmak, evlenmek, iltica etmek veya Avustralya’da yaşamak gibi farklı vize türleri için farklı kodlar tanımlanmıştır.

Kısa süreli (temporary) bir ziyaret gerçekleştirilecekse bu duruma uygun vize türleri arasından seçim yapılmalıdır. Eğer evlilik veya göçmenlik vb. kalıcı yerleşim için başvuru yapılıyorsa süresiz (permanent) vize seçenekleri uygun olacaktır.

Avustralya Kısa süreli (Temporary) vize türleri

Aşağıda Avustralya’nın uyguladığı kısa süreli vize türleri listelenmiştir.

 1. Turist Vizesi - Ziyaret ve Turizm Amaçlı
 2. Öğrenci Vizesi – Eğitim Amaçlı
 3. Ticari Vize- İş Kurma-Ortaklık-Pazarlama vs. Amaçlı
 4. Tıbbi Tedavi Vizesi - Sağlık
 5. Aile Ziyareti Vizesi- Aile yakını ziyaret amaçlı
 6. Transit Geçiş Vize
 7. Geçici Çalışma İzni - Kısa Süreli çalışma amaçlı

Avustralya Uzun süreli (permanent) vize türleri

 1. Aile Birleşimi-Eş
 2. Aile Birleşimi-Çocuk
 3. Aile Sebebiyle Vatandaşlık
 4. Geçici Oturum İzni
 5. Geri Dönüş Vizesi

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya Vize İşlemleri için Gerekli Belgeler

Avustralya vize işlemleri için gerekli belgeler başvuru esnasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Vize başvurusunun geçerli olması ve onay alabilmesi için vize türüne uygun olarak istenilen belgelerin Türkçe orijinalleriyle birlikte NAATI onay belgesine sahip yeminli tercüman tarafından (belgenin bir nüshası evraklara eklenmelidir.) tercümesi gereken evrakların İngilizce olarak çevirileri yapılmalı ve noter onaylı suretleriyle birlikte başvuruda sunulmalıdır.

Aşağıda başvuru amacına göre Avustralya vizesi için gerekli belgeler verilmiştir. Başvuru sürecinin başlatılması için evrakların eksiksiz olarak vizem.net merkez ofisine gönderilmesi gerekmektedir.

Avustralya Ziyaretçi Vizesi için Gerekli Belgeler

 1. Davet Mektubu: Avustralya’da ziyaret edeceğiniz kişi, kurum, akraba ve arkadaş tarafından yazılmış geçerli ve doğru iletişim bilgileri içeren davet mektubu ibraz edilmelidir.
 2. Oturum ve İkamet İzni: Davet edene ait Avustralya vatandaşlığı ve ikamet izni belgesi sunulması gerekir.
 3. Biyometrik Fotoğraf: Yeni çekilmiş ve formata uygun biyometrik fotoğraf gerekli belgeler arasındadır.
 4. Pasaport: Başvuru sahibi en az ziyaret süresi kadar geçerliliğe sahip pasaport kimlik sayfası fotokopisi eklenmelidir. Başka ülkelere geçmişte yapılan yurtdışı ziyaretlere ilişkin pasaport vize sayfaları ve giriş- çıkış damgalarının olduğu sayfalar fotokopileri de dosyaya eklenmelidir.
 5. Nüfus Kayıt Örneği: Başvuru yapan kişi veya kişilere ait eş, çocuklar ve anne, baba, kardeş bilgilerinin yer aldığı nüfus kayıt örneğinin orijinali ve noter tasdikli nüshası.
 6. Banka Hesap Dökümleri: Seyahatin mali sorumluluğunu yüklenen kişiye ait masrafları karşılayabilecek ekonomik yeterliliği ispatlayan banka hesap dökümleri.
 7. Ekonomik gücünüzü ispat eden destekleyici belgeler: Ev, işyeri tapusu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi.

Başvuru Sahibi Çalışan İse

Başvurucu Çalışanlar için Gerekli Evraklar

 1. İş Veren Mektubu: Halen çalışmakta olduğunuz işyerinden şirketteki görevinizi, izin süresi ve Avustralya’dan geri dönüşte aynı iş yerinde çalışmaya devam edeceğinizi açıklayan kurum yazısı.
 2. Kurumsal Şirket Evrakları: Yeni tarihli şirket faaliyet belgesi, imza sirküleri, en son tasdik olunan Ticaret sicil gazetesi sureti ve vergi levhası fotokopisi.
 3. SGK Numarası
 4. Maaş Bordrosu

Başvuru Sahibi İşveren İse

 1. Şirket Yazısı: Kurumsal antetli kağıda, Avusturya Büyükelçiliği Ankara Başkonsolosluğu’na hitaben Avustralya ziyaret amacı, kapsamı, seyahat tarihlerinin yazılı olduğu imza/kaşe bulunan bir dilekçe.
 2. Şirket Evrakları: Şirkete ait yeni tarihli Ticaret Sicil Kaydı, Vergi Levhası, İmza Sirküleri
 3. BAĞ-KUR Kayıt No

Başvuru Sahibi Emekli İse

 1. Emekli Kimliği
 2. Emekli Maaş Cüzdanı

Eğitim-Öğretim amaçlı ziyaretler için Gerekli Evraklar

 1. Öğrenci Belgesi
 2. Üniversite eğitimi için ilgili kurumdan davet mektubu
 3. Muvafakatname: 18 yaşın altındaki başvuru sahiplerinin Avustralya’ya tek başına seyahat edecek ise hem anne hem de babasından alınmış muvafakatname sunulmalıdır.
 4. Avustralya’dan davet mektubu: 18 yaşından küçük kişiler için kalacakları yeri ve desteği garantileyen Avustralya’daki velilerinden mektup.
 5. Seyahat Masraflarını Sponsor Karşılayacaksa
  • Banka Hesap Dökümü: Avustralya’da ikamet süresi boyunca destekleyici tarafından desteklenecekse, bu durumu kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmelidir.

Ziyaret amacına uygun Avustralya vizesi için gerekli evraklar listesine buradan ulaşılabilir.

Ayrıca 0850 241 1868’den bilgi alınabilir.

Avustralya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu yapıldıktan sonra değerlendirme süreci başlayacaktır. Türkiye’den yapılan Avustralya vizesi başvuruları ortalama 20-25 günlük bir zaman diliminde sonuçlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Avustralya turist vizelerinin alınma süresi son üç yıl ortalaması 9 iş günü uzun süreli vizeler için 17 iş günü olmuştur.

Avustralya E-Vize Nedir?

Avustralya E-vize turizm veya iş amaçlı kısa süreli konaklamalar için online olarak başvuru yapılabilen vize türüdür. Hamiline 12 aylık süre içerisinde 90 güne kadar Avustralya’da konaklama hakkı tanır. Bu kişilerin aracı kurumdan randevu almaları gerekmez.

Aşağıdaki ülkelerin pasaportuna sahip kişiler Avustralya e-vize başvurusunda bulunabilir. T.C pasaportları e-vize kapsamı dışındadır. Aşağıdaki ülkelere ait vatandaşlığınız bulunuyorsa Türkiye’de iken e-vize başvurusu (ETA Electronic Visa Application) yapılabilir. E-Vize ile çevrimiçi vize başvuru formu doldurma işlemi karıştırılmamalıdır.

Avustralya E-Vize Ülkeleri

 • Brunei - Darussalam
 • Kanada
 • Hong Kong (SAR PRC)
 • Japonya
 • Malezya
 • Singapur
 • Kore Cumhuriyeti (Güney)
 • Amerika Birleşik Devletleri

Avustralya Vize Ücretleri Ne Kadar?

Avustralya Vize ücretleri tercih edilen vize türüne göre değişiklik göstermekte olup değişiklikler güncellenerek Avustralya İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç ve Sınır Koruma Departmanı web sayfasında yayınlanmaktadır. Hesaplama aracı (visa pricing estimator) ile kişi sayısı-vize türüne göre hesaplama yapılabilir.

2022 yılı için vizem.net Avustralya ziyaret vizesi ücreti (kod600) 160 AUD Konsolosluk harç bedeli ve verilen hizmete bağlı olarak danışmanlık hizmet bedeli şeklinde alınmaktadır.

Avustralya vize ücreti sayfasından diğer vize türleri ve hizmet bedelleri hakkında bilgi alınabilir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Avustralya vizesi ile ilgili vizem.net danışmanlarına sıklıkla soruların yanıtlarına yer verilmiştir.

Avustralya Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Avustralya’da bulunan T.C vatandaşlarının vize süresini turistik amaçlı uzatmak istemeleri durumunda Avustralya vize uzatma başvurusu yapılabilmektedir. Bu başvuru, mevcut vize süresinin sona ermeden en az iki hafta önce yapılması gerekmektedir.

Mevcut vize süresi dolmadan önce adına yeni vize başvurusu yapılan kişiye, yeni başvurunun sonuçlanmasına kadar köprü vize olarak nitelenene BVA belgesi verilmektedir. Bu belge Avustralya’da yapılan vize uzatma işlemi sonuçlanana kadar yasal olarak Avustralya’da bulunma hakkı sağlamaktadır.

Avustralya Vize Şartları Nelerdir?

Avustralya vizesi için gerekli Avustralya vize şartları şartları vize türüne göre değişmektedir. Öncelikle Avusturya hükümeti ziyaret-eğitim sona erdiğinde geri dönüleceğine ikna edilmeli ve uygun evraklar ile başvuru desteklenmelidir.

Mali yönden ziyarete ait giderlerin uygun şekilde karşılanacağına dair net ve doğru taahhütler ve belgeler sunmalıdır. Vize türleri en karmaşık ülkeler arasında yer alan Avustralya seyahati için sağlık açısından sorununuz olmadığını, eğer var ise seyahatinize engel olmadığını, yeterli sağlık sigortası güvencesine sahip olunduğunun ispatlanması gerekmektedir.

Avustralya vizesi alan kişilerin ülkeye giriş kararı havaalanında gümrük memurlarınca onaylanır. Avustralya kanunlarına uygun şekilde ülkeye giriş yapılıyor olması gerekir. Ülkeye girişte gerekli belgelerin bir nüshasını bulundurmak sorun yaşama ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Öğrenciler için Avustralya Vize Şartları

Öğrenci olarak seyahat edecek kişiler GTE (Genuine Temporary Entrant) şartlarını yerine getirme taahhüdüne dair bir yazı sunmalıdır. Avustralya’da dil eğitimi alınmaya gidilmiyorsa İngilizce dil düzeyini ispat eden sınav belgesi (IELTS vb.) sunulması vizenin onayını kolaylaştıracaktır.

Bu tür belgeye sahip olmayanlar nasıl iletişim kuracağını açıklamalıdır. 18 yaşından küçükler ve anne-baba refakati olmadan seyahat ediyorsa muvafakatname şartı aranmaktadır.

Öğrenci vizesi başvurularında eğitim takviminizden en çok 12 en az 6 hafta önce başvuru yapılması gerekir. Eğitim-öğretim için başvuran kişilerin vize şartları yanında başvurdukları üniversitenin şartlarına da sahip olmaları gereklidir.

Avustralya Vizesi Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Türkiye’de bulunan Avustralya Vize Başvuru Merkezleri’nden birine başvuru yapan her birey biyometri işlemine tabidir. Avustralya vize fotoğraf ölçüsü 35 mm x 45 mm ebatlarında olmalıdır.

Başvuru sahibi parmak izi alımına tabi değilse veya sağlık sorunları nedeniyle parmak izi veremeyecek durumdaysa yetkililer bilgilendirilmelidir.

Avustralya Vizesi için Sağlık Raporu

Avustralya Vizesi için Sağlık Raporu Gerekli Midir?

Avustralya Göç ve Sınır Koruma Departmanı başvuru sahibinin seyahatine engel bir sağlık sorununun olmadığını ispatlayıcı belge sunulmasını isteyecektir. Onaylı ve yetkili bir sağlık kuruluşundan Avustralya vizesi için sağlık raporu alınarak Sağlık Kurulu Raporu tercümesiyle sunulmalıdır.

İlgili sağlık kuruluşlarının listesine AVBM sayfalarından ulaşılabilir. Ayrıya seyahat tarihlerinden az olmamak kaydıyla asgari tutarı belirlenmiş bir sağlık sigortası alınmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avustralya Vize Mülakat Soruları Nelerdir?

Avustralya’da uzun süreli öğrenci vizesi başvurularında başvuru sahibinin Avustralya’yı ziyaret etme amacını kanıtlamak için destekleyici beyanlara ve dilekçeye ihtiyacı vardır. Örnek teşkil edecek Avustralya vize mülakat soruları aşağıda verilmiştir.

 1. Avustralya’ya geliş amacınız nedir?
 2. Neden öğrenim görmek için Avustralya’yı tercih ettiniz?
 3. Öğrenimimiz bittiğinde Avustralya’da kalmaya devam edecek misiniz?
 4. Öğreniminiz bittikten sonra yeni bir eğitim programına devam edecek misiniz?
 5. Hangi bölüm, üniversite, yada eğitim kurumuna başvurdunuz?
 6. Neden bu bölümü seçtiniz?
 7. Eğitim alacağınız bölüm, üniversite, ya da eğitim kurumu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Avustralya Kaç Yıllık Vize Veriyor?

Seyahat amacı ve seyahat tarihleri ayrıca pasapotun geçerlilik süresinin alınacak vizenin süresini hesaplamada ve onaylanmasında önem arz eder. Pasaport süresinden daha uzun süreli vize alınması mümkün değildir.

Seyahatinizin tarihleri belirli fakat esnek ise bunu netleştirmeniz gerekmektedir. Avustralya vizeleri farklı süre periyotlarına tabidir. Başvuru sahibine uygun olan vize türü ve seyahat tarihlerine göre 3-6-12 ay gibi kısa süreli veya geçici vize verilebileceği gibi vizenizin süresini uzatmak da mümkün olabilir.

Uzun dönemli oturum izinleri yine kalış süresi ve seyahat amacına göre belirlenmektedir. Bütün vize türlerine ait süreleri Vize Finder uygulaması aracılığıyla keşfedebilir ya da vizemnet danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak seyahat amacına uygun vize başvurusu yapılabilir.

Avustralya’ya Vize Almak Zor Mu?

Avustralya vize onayı sıkı kurallara tabi olan bir süreçtir. Karmaşık vize türleri başvuru sahibinin kafasında soru işaretlerinin oluşmasına neden olur. Başvuru sonrasında sabıka kaydı ve karakter testi istenebilir.

Ayrıca doğru vize türü seçilmeden yapılan başvuruların reddi veya başvuru süresinin uzaması nedeniyle programda aksamalar ve maddi kayıplar yaşanabilmektedir.

Avustralya Vizesi Yeşil Pasaport Sahipleri için Zorunlu Mudur?

Yeşil pasaport sahibi T.C vatandaşları Avustralya’ya yapacakları tüm seyahatler için vizeye tabidir.

Avustralya Vizesi Danışmanlık

Avustralya Vize Danışmanlık İşlemleri

Vizem.net Avustralya vize danışmanlık ve eğitim danışmanlığı konularında son 3 yılda Türkiye’de en yüksek başvuru ve onay oranına sahip akredite acentedir. Tüm süreç deneyimli danışmanlar tarafından yönetilmekte ve aşamalar düzenli olarak başvuru sahibine bilgilendirme SMS’i olarak gönderilmektedir.
Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: